Έκτη στον κόσμο η Εθνική νεανίδων

Στην έκτη θέση ολοκλήρωσε η Εθνική την παρουσία της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης νεανίδων που διεξάγεται στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας.

Μετά από συναρπαστικό αγώνα για τις θέσεις 5-6, η ομάδα του Στέφανου Λέανδρου ηττήθηκε από τις ΗΠΑ 12-11 για να καταλάβει τελικά την 6η θέση. Η Εθνική ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα κόντρα στην πρωταθλήτρια κόσμου του 2014 και κατάφερε να έχει το προβάδισμα στις δύο πρώτες περιόδους (7-6). Οι Αμερικανίδες αντεπιτέθηκαν στο τρίτο οκτάλεπτο καικατάφεραν να ισοφαρίσουν την αναμετρήση (9-9) για να κριθούν όλα στην τελευταία περίοδο. Πιο ψύχραιμη η ομάδα των ΗΠΑ, επικράτησε τελικά 12-11.

Οκτάλεπτα 4-3, 3-3, 2-3, 2-3
Ελλάδα (Λέανδρος) Πρωτοπαπά 2, Ελευθεριάδου 2,Πλευρίτου 1, Πάτρα 3, Μαυρωτά 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1.
ΗΠΑ (Λεονάρντι) Χάουσιλντ 7, Κλας 1, Φίσερ 2, Νιούσουλ 1.

Το χρυσό μετάλλιο και ο τίτλος κατέληξε στη Ρωσία η οποία επικράτησε στον τελικό 9-7 επί της Ισπανίας, ενώ στον μικρό τελικό για την τρίτη θέση, η Ιταλία νίκησε 14-13 την Ολλανδία.