Εκτός ημιτελικών στα πέναλτι η Εθνική

Μεγάλα ψυχικά αποθέματα στη κανονική διάρκεια του αγώνα από την Εθνική ομάδα πόλο των εφήβων, αλλά άτυχη στα πέναλτι. Αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του παγκόσμιου πρωταθλήματος χάνοντας 18-17 από την Ουγγαρία.

Φοβερή προσπάθεια από την ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου η οποία τα έδωσε όλα για να περάσει στους τέσσερις του παγκόσμιου πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Ποντγόριτσα του Μαυροβουνίου. Οι Έλληνες διεθνείς ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και στα πρώτα τρία λεπτά τη αναμέτησης ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0. Η ομάδα της Ουγγαρίας αντέδρασε και ισοφάρισε (4-4), ενώ το παιχνίδι διακόπηκε, καθώς ξέσπασε μπόρα και για μισή ώρα δεν υπήρχε αγώνας. Τελικά το παιχνίδι ξεκίνησε πάλι και στο ημίχρονο η Ουγγαρία προηγήθηκε με ένα γκολ (7-6).
Στην επανάληψη, οι Ούγγροι ήταν καλύτεροι και έφτασαν να προηγούνται με 12-9 στην τρίτη περίοδο, όμως η ελληνική ομάδα δεν παράτησε το παιχνίδι και με ένα σερί 3-0 ισοφάρισε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Στη συνέχεια ο αγώνας έγινε θρίλερ με τους Ούγγρους να παίρνουν το προβάδισα και τους Έλληνες να ισοφαρίζουν, από το 13-12 μέχρι το 15-15 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του αγώνα, με τον Γαρδίκα να σκοράρει δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και να οδηγεί την αναμέτρηση στα πέναλτι. Η ομάδα της Ουγγαρίας ήταν πιο ψύχραιμη και κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση για τα ημιτελικά, αφήνοντας την Εθνική να αγωνίζεται για τις θέσεις 5-8.
Οκτάλεπτα 4-3, 2-4, 4-5, 5-3 – 2-3
Ελλάδα (Χατζηθεοδώρου) Γαρδίκας 2, Νικολαΐδης 3, Γιαννόπουλος 5, Γκιουβέτσης 2, Παπασηφάκης 2.
Ουγγαρία (Χορκάι) Κόσα 1, Βάντοβιξ 6, Παπαναστασίου 1, Φέκετε 2, Τελέκι 1, Νάγκι 4, Μπούριαν 1.