ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Εκτός κούρσας μεταλλίων στο παγκόσμιο

Την ύστατη μάχη έδωσαν οι ιστιοπλόοι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής για να μπουν στην κούρσα των μεταλλίων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα των 470, αλλά τελικά έμειναν εκτός.

Το ελληνικό πλήρωμα, στη Χάιφα του Ισραήλ έμεινε μετά από αρκετό καιρό εκτός κούρσας μεταλλίων. Αν και ξεκίνησαν τη μέρα εξαιρετικά με τη 2η θέση στη 10η ιστιοδρομία, δεν κατάφεραν να συνεχίσουν με τον ίδιο τρόπο και στην 11η κατέλαβαν την 22η θέση και 13η στη γενική κατάταξη με 110 βαθμούς ποινής.
Το δεύτερο πλήρωμα των ανδρών στα 470, οι Παναγιώτης Καμπουρίδης και Στάθης Παπαδόπουλος βρέθηκαν μία θέση κάτω και με 110 βαθμούς ποινής κατέλαβαν την 14η θέση. Στη 10η ιστιροδρομία ήταν κακοί τερματίζοντας στην 24η θέση, αλλά στην τελευταία, με την 6η θέση έκλεισαν σχετικά καλά το παγκόσμιο.
Σήμερα έκλεισαν και τα έξι διαθέσιμα Ολυμπιακά εισιτήρια στην κατηγορία των ανδρών, τα οποία κατέληξαν σε Φινλανδία, Γερμανία, Τουρκία, Αργεντινή, Νότια Αφρική και Ισραήλ.
Όσον αφορά τις γυναίκες, το δίδυμο Μπόζη-Κλωναρίδου κατέλαβε την 24η θέση με 188 βαθμούς ποινής. Μάλιστα στην πρότελευταια ιστιοδρομία κατέλαβαν την 8η θέση.
Οι Παπαδοπούλου-Παγίδα ολοκλήρωσαν στην 28η θέση με 208 βαθμούς ποινής έχοντας πολύ κακή τελευταία μέρα.
Όσον αφορά στα Ολυμπιακά εισιτήρια, Πολωνία και Γερμανία πήραν τα δύο και το τρίτο θα το διεκδικήσουν αύριο στην κούρσα των μεταλλίων Αυστραλία και Ισπανία.