ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Εκτός μεταλλίων η Βουγιούκα

Χωρίς μετάλλιο επιστρέφει από τη Βενεζουέλα, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ξιφασκίας, Βάσω Βουγιούκα.

Στο ξεκίνημα της σεζόν, η Βουγιούκα έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Στο παγκόσμιο κύπελλο σπάθης στη Βενεζουέλα ξεκίνησε καλά αλλά τελικά έμεινε εκτός μεταλλίων.
Στον πρώτο αγώνα που έδωσε στη φάση των «32», η Βουγιούκα νίκησε 15-6 την Αμερικανίδα Ντάρια Σνάιντερ και στη συνέχεια απέκλεισε την Ισπανίδα Λάια Βίλα επικρατώντας 16-9. Στην προημιτηλική φάση ηττήθηκε 15-13 από τη Γαλλίδα Σαρλότ Λεμπάς. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα μπορούσε να είχε προχωρήσει στον ημιτελικό, αλλά η ήττα στις λεπτομέρειες από τη Λεμπάς της στέρησε το μετάλλιο. Η Γαλλίδα τελικά κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, χάνοντας στον τελικό από τη Ρωσία Σοφία Βελίσκαγια. Τα δύο χαλκινα μετάλλια κατέληξαν στις Μάριελ Ζαγκούνις (ΗΠΑ) και Αλεξανδρα Σότσα (Πολωνία).