ΜΠΑΣΚΕΤ

Εκτός Ολυμπιακών η Εθνική

Η κατάρα των χιαστί αγώνων χτύπησε ξανά και η Εθνική δεν έφτασε καν στον τελικό του προ-Ολυμπιακού στο Τορίνο για να διεκδικήσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς. Ηττήθηκε στον ημιτελικό από την Κροατία 66-61.

Δικαιολογίες για μια ομάδα που έχει στη σύνθεση της έναν σταρ του ΝΒΑ που κάνει τη διαφορά, δεν υπάρχουν. Στο πρώτο δεκάλεπτο, η διαφορά ήταν στο μείον 18 (13-31). Στι 12′ το σκορ ήταν 13-37! Κάπου εκεί, η ελληνική αποφάσισε να παίξει μπάσκετ, αλλά ήταν αργά. Μπορεί από το 13-37 το σκορ να πήγε στο 34-42, 1,5 λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όμως η Εθνική έμεινε στο 34-44.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Στράτος Περπέρολγου προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα, με την ελληνική ομάδα να κάνει την ανατροπή και να περνά μπροστά με +2 (48-46). Το 35-9 μέσα σε 15 λεπτά θα έλεγε κανείς ότι έκοψε τα πόδια των Κροατών. Μπορεί ναι, αλλά όχι όλων. Ο Μπογκντάνοβιτς αποφάσισε να το πάρει πάνω του και να το… κρατήσει. Ότι και να έκαναν οι Έλληνες διεθνείς με 7/30 τίποτα δε θα μπορούσαν να πετύχουν πολλά πράγματα. Έτσι κι έγινε. Το τελικό 61-65 υπέρ των Κροατών σφράγισε οριστικά μια εποχή που τελείωσε και πρέπει πλέον να γίνουν ριζικές αλλαγές και να επενθύσει το ελληνικο μπάσκετ στη νέα γενιά και όχι στους 33αρηδες που μπορεί να κάνουν καλές σεζόν με τους συλλόγους τους, αλλά στην Εθνική είναι φήρα.
Ελλάδα (Κατσικάρης) Αθηναίου, Καλάθης 3(1), Μπουρούσης 8, Μάντζαρης 3 (1/4 τρίπ.), Αγραβάνης 7 (1), Παπαπέτρου 9 (3/10 σουτ), Περπέρογλου 13 (2/7 τρίπ.), Αντετοκούνμπο Γ. 9 (3/7 δίπ., 0/7 τρίπ.), Κουφός 4, Αντετοκούνμπο Θ. 5
Κροατία (Πέτροβιτς) Μπάμπιτς, Στίπτσεβιτς, Σιμόν 11 (3 τρίπ., 8 ριμπ.), Χεζόνια 6, Σάριτς 16, Ούκιτς 2, Πλάνινιτς 2, Μπιλάν 9, Σάκιτς, Μπογκντάνοβιτς 20 (2/8 τρίπ.).