Εκτός συναγωνισμού ο Ολυμπιακός

Για άλλη μία χρονιά το πρωτάθλημα πόλο των γυναικών χάνει από πολύ νωρίς το ενδιαφέρον του, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει εύκολα για δεύτερη φορά τη Βουλιαγμένη, στα πλάισια της 5ης αγωνιστικής της Α1.

Στον αγώνα που διεξήχθει κεκλεισμένων των θυρών στο Παπαστράτειο, η ομάδα του Χάρη Παυλίδη νίκησε εύκολα 12-4 τη Βουλιαγμένη και ουσιαστικά καθάρισε το πρωτάθλημα επιβεβαιώνοντας πως και φέτος δεν έχει αντίπαλο. Ο Ολυμπιακός καθάρισε το παιχνίδι γρήγορα παίρνοντας διαφορά έξι τερμάτων με τη λήξη του ημιχρόνου. Με την τερματοφύλακα, Ιωάννα Σταματοπούλου σε εκπληκτική ημέρα, οι ερυθρόλευκες δεν άφησαν κανένα περιθώριο για να φτάσουν στο συν οκτώ και την εύκολη επικράτηση.
Οκτάλεπτα 3-1, 4-0, 2-1, 3-2
Ολυμπιακός (Παυλίδης) Ε. Πλευρίτου 1, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμιδου 1, Ασημάκη 2, Μ. Πλευρίτου 1, Μπιανκόνι 5, Λογοθέτη 1.
ΝΟ Βουλιαγμένης (Καμμένου) Τσουκαλά 2, Κούλχαας 2.

Πρώτη νίκη για το Ρέθυμνο
Την πρώτη του νίκη για στον 1ο όμιλος της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος πέτυχε ο ΝΟ Ρεθύμνου, ο οποίος επιβλήθηκε με 14-10 του Εθνικού στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου.
Η Κρητική ομάδα πήρε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, αφού προηγήθηκε με 5-2 στην λήξη του πρώτου οκταλέπτου και 9-3 στην λήξη του ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο η αντίδραση του Εθνικού δεν ήρθε και η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της, τα 8 γκολ (14-6). Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να περιορίσουν την διαφορά της ήττας τους, αφού με ένα επιμέρους 4-0 διαμόρφωσαν το τελικό 14-10.
Οκτάλεπτα 5-2, 4-1, 5-3, 0-4
ΝΟ Ρεθύμνου (Φιτσανάκης) Καραβάνου 1, Μαυρέλλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Ε. Φαρμάκη 2, Σολανάκη 3, Β. Καριπίδου 2.
Εθνικός (Τσόκας) Παναγιωτοπούλου 1, Βάσιλα 2, Αποστολίδου 1, Μπίσμπα 2, Φραγκιουδάκη 3, Κατσίμπρη 1.

Πρώτη στον 2ο όμιλο η Γλυφάδα
Νίκη που του εξασφάλισε την πρώτη θέση στο δεύτερο όμιλος της πρώτη φάσης σημέιωσε ο ΑΝΟ Γλυφάδας με 9-7 επί του Τρίτωνα Αμαρουσίου στο κολυμβητήριο των βορείων προαστίων.
Το παιχνίδι κριθηκε στην τελευταία περίοδο, στην οποία οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες (7-7). Εκεί ο ΑΝΟΓ του Τάσου Πιρπιρή φάνηκε πιο ψύχραιμος και κατάφερε να πάρει σπουδαίο διπλό με 9-7.
Οκτάλεπτα 2-3, 2-3, 3-1, 0-2
Τρίτωνας Αμαρουσίου (Ιντζές) Τουλουμτζίδου 1, Τζελέπη 2, Στρατιδάκη 2, Δημητροκάλη 2.
ΑΝΟ Γλυφάδας (Πιρπιρής) Ελληνιάδη 3, Ε. Λούδη 1, Α. Παπαναστασίου 1, Κόλλια 1, Κολτσίδα 2, Νιαρχάκου 1.