Εκτός τελικού ο Μπενεχούτσος

Στην 10η θέση παρέμεινε ο Θοδωρής Μπενεχούτσος στον πρωινό (ώρα Αυστραλίας) τελικό των 50μ πεταλούδας, ενώ σήμερα στα 100μ του ίδιου στιλ δεν κατάφερε να βρεθεί εντός οκτάδας.

Στο πολιτειακό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Σίδνεϊ από τις 17 ως και τις 21 του μήνα ο Μπενεχούτσος αγωνίστηκε στις τρεις αποστάσεις της πεταλούδας. Στα 200μ τερμάτισε πέμπτος (2:04.01), στα 50μ ήταν 10ος και στα 100μ ολοκλήρωσε στη 12η θέση. Στον τελικό των 50μ που πραγματοποιήθηκε περίπου μία το βράδυ για Ελλάδα ο κολυμβητής ολοκλήρωσε την κούρσα του σε 25.65, πιο αργά από το 25.01 των προκριματικών. Πρώτος ολοκλήρωσε ο Έντουαρντ Μαρξ με 24.23. Πριν λίγο κολύμπησε και τα 100μ με επίδοση 55.58 και ατομικό ρεκόρ 53.19 από το 2017.

Την δεύτερη μέρα των αγώνων τις καλές εμφανίσεις συνέχισε η Κάιλι Μακιούαν η οποία τερμάτισε πρώτη στα 100μ ύπτιο με 58.42 ενώ νωρίτερα είχε αγωνιστεί στον τελικό και των 100μ πεταλούδας όπου τερμάτισε τρίτη ταυτόχρονα με την Άλις Στιούαρτ και χρόνο 1:00.13. Νικήτρια του αγώνα ήταν η Έμα Μακίον με 56.65. Επίσης η Μακίον κολύμπησε και στα 50μ ελεύθερο στο οποίο πήρε το ασημένιο μετάλλιο με το χρυσό να πηγαίνει στην Κέιτ Κάμπελ με 24.11. O Ελάιζα Γουίνιγκτον μετά τα 400μ ελεύθερο κέρδισε και το αγώνισμα των 200μ με 1:47.29.