Ελλάδαρα δε χάνει με τίποτα

Τί και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη; Αυτή ομάδα δε χάνει με τίποτα. Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών με φοβερό γκολ Βλαχόπουλου στα 5 δευτερόλεπτα ισοφάρισε την Ουγγαρία 8-8 και συνεχίζει αήττητη για το μετάλλιο στο Ρίο.

Αν εξαιρέσει κανείς την πρεμιέρα κόντρα στην Ιαπωνία, με τις υπερδυνάμεις Σερβια και Ουγγαρία η Εθνική έχει πραγματοποιήσει εξαιρετικές εμφανίσεις και σήμερα απέσπασε μια συμαντική ισοπαλία από την Ουγγαρία.
H ομάδα του Θοδωρή Βλάχου δύσκολα θα μείνει εκτός οκτάδας (είναι απίθανο) όπως δείχνουν τα πράγματα. Μάλιστα διεκδικεί την πρώτη θέση στον όμιλος που θα τη φέρει σε πιο έυκολη διασταύρωση με το 2ο όμιλο.
Το ματς ήταν για γερά νεύρα, με τους Ούγγρους να παίζουν το γνωστό σκληρό τους παιχνίδι (έριξαν πολύ ξύλο). Οι Μαγυάροι καταφέρνουν να προηγηθούν με 2-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου, όμως η Εθνική ήταν και πάλι τρομερή στην άμυνα και κατάφερε να τους περιορίσει στη συνέχεια. Ο Άλεξαναδο Γούνας (εκ των κορυφαίων του αγώνα με δυο καθοριστικά γκολ, ένα με εύστοχο πέναλτι, μαζί με τον Γεννηδουνιά και τον Βλαχόπουλο) έκανε το το 2-2 στα μισά της δεύτερης περιόδου, με τον Έντερλι να διαμορφώνει το 3-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Το τρίτο οκτάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην Εθνική μας ομάδα η οποία με ένα επί μέρους 4-2 γύρισε το ματς και προηγήθηκε με 6-5 στο τέλος της τρίτης περιόδου.Έτσι, όλα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο. Οι Ούγγροι με τον Βάμος κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 8-7 με δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος. Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Εθνική μας δεν θα κατάφερνε να πάρει κάτι από το παιχνίδι ήρθε η γκολάρα του Άγγελου Βλαχόπουλου στα 5 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος να δώσει ένα μεγάλο βαθμό στην αντιπροσωπευτική μας ομάδα.
Σε άλλο αγώνα της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου μας: Αυστραλία – Ιαπωνία 8-6.
Επόμενος αγώνας της Ελλάδας, αυτός κόντρα στη Βραζιλία την Παρασκευή 12/8 – ξημερώματα Σαββάτου 13/8 (1.30 ώρα Ελλάδας). Ο τελευταίος αγώνα της Εθνικής μας στον όμιλο θα είναι την Κυριακή 14/8 με την Αυστραλια (20.10 ώρα Ελλάδας).
Οκτάλεπτα 1-2, 1-1, 4-2, 2-3
Ελλάδα (Βλάχος) Γεννηδουνιάς 2, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 3.
Ουγγαρία (Μπένεντεκ) Ζάλανκι 1, Έρντελι 1, Βάμος 1, Χοσνιάνσκι 1, Ντάνιελ 1, Χαράι 3