Έλαμψαν τα αυριανά αστέρια

Οι αθλητές που θα μας απασχολήσουν στο μέλλον είχαν την τιμητική τους σήμερα Παρασκευή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα καθώς πραγματοποιήθηκε η αντοχή των νεανίδων και των εφήβων.

του Στέφανου Σουλιώτη
φωτογραφίες Αγγελος Ζυμάρας
azsportsimages.com
Απαγορεύεται αυστηρά η αναδημοσίευση ή αναπαραγωγή (ολική/μερική/περιληπτική/κατά παράφραση) των φωτογραφιών του Sportsfeed.gr με οποιονδήποτε τρόπο χωρίς τη προηγούμενη γραπτή άδεια (Ν. 2121/1993).

Η Ελίσα Μπαλσάμο από την Ιταλία και ο Γιάκομπ Έγκολμ από τη Δανία είναι οι παγκόσμιοι πρωταθλητές που προέκυψαν μετά από την κούρσα των 74,5χλμ. και 135,5χλμ. αντίστοιχα. Ο πρώτος αγώνας που έγινε ήταν εκείνος των νεανίδων. Οι Ιταλίδες αθλήτριες έκαναν εξαιρετική δουλειά στα τελευταία μέτρα και έβγαλαν τη Μπαλσάμο σε ιδανική θέση και στο σωστό χρονικό σημείο για το σπριντ. Η 17χρονη πέρασε με διαφορά πρώτη τη γραμμή του τερματισμού με συνέπεια να ανεβεί στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Πέρυσι ήταν έκτη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ρίτσμοντ. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Αμερικανίδα Σκίλαρ Σνάιντερ και την τρίτη η Σουζάν Άντερσεν από τη Νορβηγία. Στους έφηβους ο Γιόχανσεν άφησε τους αντιπάλους του να παλέψουν για το ασημένιο μετάλλιο καθώς μετά από επίθεση βρέθηκε μόνος του να οδηγεί την κούρσα, τη στιγμή που ο συμπατριώτης του Γιούλιους Γιόχανσεν δε μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό του. Δεύτερος τερμάτισε ο Γερμανός Νίκλας Μαρκλ και τρίτος ο Ελβετός Ρέτο Μίλερ. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής ατομικής χρονομέτρησης, Μπράντον Μακ Νάλτι, ήταν αρκετά δραστήριος αλλά τερμάτισε 16ος.