Έλιωσε το χρυσό του μετάλλιο ο Πόποβιτς για τα παιδιά με καρκίνο

Ο μεγάλος σταρ της Ρουμανίας και της παγκόσμιας κολύμβησης, προχώρησε σε μία γενναιόδωρη και συγκινητική κίνηση, αφού δώρισε ένα χρυσό του μετάλλιο από το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2022 και το έλιωσε για να ωφελήσει παιδιά με καρκίνο.

Ένας εκπληκτικός κολυμβητής μέσα στις πισίνες και ένας εξαιρετικός άνθρωπος εκτός πισινών απέδειξε ότι είναι ο 18χρονος Ντάβιντ Πόποβιτς. Σε ένα βίντεο με πρωταγωνιστή τον ίδιο σε συνεργασία με τη ρουμανική εταιρεία ιατρικών εργαστηρίων MedLife, απεικονίζεται η δημουργία χρυσών κορδελών, οι οποίες κατασκευάστηκαν από το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης το 2022 στο αγώνισμα των 200μ ελεύθερο. Το μετάλλιο αρχικά βυθίζεται σε μια μηχανή που το λιώνει, στην συνέχεια μία σχεδιάστρια φτιάχνει 100 κορδέλες και θα τις μοιράσουν σε παιδιά που νίκησαν τον καρκίνο. Πέρσι ο Πόποβιτς έγινε ο πρώτος Ρουμάνος που κέρδισε παγκόσμιο τίτλο και ο νεότερος άνδρας παγκόσμιος πρωταθλητής από οποιαδήποτε χώρα τα τελευταία 15 χρόνια.