Ελλάδα 4Χ4

Η Eθνική ανδρών έκανε το 4χ4, αφού κέρδισε και σήμερα την Τουρκία με 3-1 και παρέμεινε στην κορυφή του β’ ομίλου του ευρωπαϊκού λίγκ, σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν το πιο σκληρό μέχρι στιγμής στη διοργάνωση.

Κι ίσως το πιο σημαντικό από το σημερινό ματς ήταν ο χαρακτήρας που έδειξε η ομάδα, κι ο χαρακτήρας που αρχίζει να φτιάχνει καθώς αυτός ο εθισμός στις νίκες είναι πολύτιμος. Πόσο μάλλον όταν έρχονται σε αγώνες με αντιπάλους που είναι στα μέτρα μας ή και καλύτεροι.Όλα τα λεφτά το σημερινό ματς ήταν βέβαια το τρίτο σετ, αφού το σκορ ήταν 1-1 με την Ελλάδα να παίρνει εύκολα το πρώτο και την Τουρκία εξίσου εύκολα το δεύτερο. Το σετ που ήταν μόνο για άνδρες, όπως είχε πει και πριν τα παιχνίδια με τους Τούρκους ο Σωτήρης Δρίκος κι όπου τα είδαμε όλα. Η Εθνική στο 9-7 κέρδισε δίποντο, αφού η γραμματεία προφανώς από λάθος έγραψε 11-7. Οι Τούρκοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα, ο αγώνας διεκόπη για τρία λεπτά, αλλά οι διαιτητές από τη στιγμή που η γραμματεία έδινε αυτό το σκορ δεν άλλαξαν γνώμη. Αυτό που άλλαξε όμως ήταν το μομέντουμ καθώς οι φιλοξενούμενοι παθιάστηκαν κι αφού μείωσαν σε 11-10, στο 13-12 έτρεξαν ένα σερί 4-0 με τους διαιτητές όμως να βάζουν το χεράκι τους.
Στο 13-14 ο Κουμεντάκης πήρε το μπλοκ, όμως ο δεύτερος διαιτητής έδειξε ότι πέφτοντας βρήκε το φιλέ κι ακολούθησε κόκκινη κάρτα στον Δρίκο για διαμαρτυρία. Τα νεύρα όλων ήταν πλέον στην τσίτα και πάνω στο φιλέ σε κάθε φάση είχαμε ανταλλαγή ‘γαλλικών’ με τους Τούρκους να ξεφεύγουν 15-18. Το τάιμ άουτ του Δρίκου έφερε την ηρεμία με την Εθνική να ισοφαρίζει 18-18, να προσπερνά 20-19, αλλά στο 21-20 να δέχεται σερί 3-0 για το 20-22. Εκεί όμως μίλησε ο Πρωτοψάλτης που με άσο ισοφάρισε 22-22 κι άρχισε ένα απίστευτο θρίλερ. Η Εθνική έχασε τέσσερα σετ μπολ και στο 27-28 παραλίγο να χάσει και το σετ, αλλά ο Τακουρίδης έπιασε στο μπλοκ τον Μίνιτσι για να ακολουθήσει η χρυσή αλλαγή του Δρίκου ο οποίος πέρασε τον Αρμενάκη αντί του Τζιουμάκα για το μπλοκ κι ο έμπειρος διαγώνιος τον δικαίωσε καθώς σταμάτησε τον Γκοκγκόζ για το 29-28. Το φινάλε του σετ όμως είχε την υπογραφή του Πετρέα καθώς με δική του επίθεση και μπλοκ η εθνική επικράτησε με 32-30.
Στο δ’ σετ τα πράγματα κύλησαν πιο ήρεμα με εξαίρεση το μπλακ άουτ που πάθαμε στο 14-10, επιτρέποντας τους Τούρκους να πλησιάσουν 14-13, αλλά ο Δρίκος πήρε τάιμ άουτ η ομάδα ρόλαρε άμεσα (19-14) και το ματς έληξε μέσα σε αποθέωση από τους 1.500 περίπου Έλληνες φιλάθλους που βρέθηκαν και σήμερα στο γήπεδο.

Τα σετ 25-14, 20-25, 32-30, 25-17
Ελλάδα (Δρίκος) Πετρέας 16 (10/13 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσο), Τζιουμάκας 20 (17/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (6/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. – 50% άριστες), Φράγκος 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 30% άριστες), Γκαράς -λ (65% υπ. – 47% άριστες) / Αρμενάκης 1 (1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 10 (9/14 επ., 1 άσο, 58% υπ. – 42% άριστες),
Τουρκία (Ζανίνι) Πεκσέν, Γκουνγκόρ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ. – 00% άριστες), Γκοκγκόζ 16 (14/26 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 16% άριστες), Γκιουνές Φ. 6 (5/7 επ., 1 άσο), Μίνιτσι 7 (6/18 επ., 1 άσο), Κοτς 5 (5/6 επ.), Τσανέρ -λ (59% υπ. – 41% άριστες) / Ουνβέρ 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 09% άριστες), Τόι 2 (2/6 επ.), Γενιπαζάρ 1 (1/1 επ.), Γκιουνές Ο. 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ).

Νίκες για Ρουμανία, Κροατία
Το θετικό για την Εθνική ήταν ότι ήρθαν βολικά και τα άλλα αποτελέσματα της σημερινής ημέρας, καθώς η Ρουμανία πέτυχε δεύτερη νίκη επί της Λευκορωσίας, ενώ η Σλοβενία κέρδισε εντός έδρας την Κροατία