ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΠΟΣ! ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ! (video)

Απίστευτα πράγματα στο ευρωβόλεϊ 2023! Επική ανατροπή για την Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών που βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ απο την Πορτογαλία και τελικά νίκησε 3-2!

του Δημήτρη Τυχάλα

Για μια ώρα (όσο διήρκησαν τα δύο πρώτα σετ) η Εθνική… τρωγόταν με τα ρούχα της, φανερά αγχωμένη απέναντι σε μια ομάδα η οποία κατάφερε να της πάρει το πρώτο σετ, παρόλο που είχαμε καλύτερη επίθεση (42% έναντι 38% και σχεδόν ισοδύναμοι στα άλλα στοιχεία). Κι ενώ φανηκε να καταρρέουμε στο δεύτερο, οι αλλαγές του Μπονιφάντε, όχι μόνο το δίδυμο Κουμεντάκη, Ράπτη που ήταν το τρίτο δίδυμο ακραίων που δοκίμασε, αλλά κυρίως αυτή του Γαλιώτου (τον απέσυρε στα μισά του β’ σετ) άλλαξαν το ματς. Ο πασαδόρος της Εθνικής ήταν άλλος παίκτης μετά την επιστροφή του στο ματς, η Εθνική από το 37% (μέσο όρο στα 2 πρώτα σετ) πήγε στο 60% (μέσο όρο) στα άλλα τρία, πίεσε στο σερβίς και έπαιξε εξαιρετικά στο μπλοκ άμυνα (τρομερός Πετρέας) και είχε έναν απίστευτο Δημήτρη Μούχλια.

Ο 22χρονος από το Σουφλί έγραψε την πρώτη του ραψωδία με τη γαλανόλευκη έχοντας 28 πόντους με 26/43 επιθέσεις (χωρίς κανένα λάθος και με 1 μπλοκ-αυτό το 15-20 του β’ σετ) και 2 μπλοκ ενώ είχε μόνο τρία χαμένα σερβίς. Κι έκανε τους συμπατριώτες του να ξεχάσουν έστω για λίγο το δράμα που βιώνουν εδώ και 2 εβδομάδες με τις καταστροφικές πυρκαγιές…

Αυτή η νίκη κρατά ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης με τον όμιλο να έχει γίνει άνω κάτω μετά τη νίκη των Ρουμάνων με 3-2 επί της Τουρκίας (αυτό κάνει να πονά ακόμη περισσότερο η ήττα της πρεμιέρας με το Ισραήλ) και το πολύ κακό είναι ότι αύριο (Σάββατο) το απόγευμα παίζουμε με τους Τούρκους που έχουν περισσότερες ώρες ξεκούρασης.

Το ματς

Στο πρώτο σετ το 4-3 έγινε 4-7 με την εθνική να κολλά στην επίθεση και να βλέπει τη διαφορά να φτάνει στο +5 με τα σερβίς του Φερέιρα. Η πρώτη αντίδραση ήρθε μειώνοντας σε 7-10, αλλά ο Ράπτης έχασε μετά την κόντρα, αλλά παρόλο που το σκορ έγινε 7-12, μπήκαμε στο ματς. Με καλό μπλοκ-άμυνα και τον Μούχλια να τελειώνει τις κόντρες το σκορ έγινε 15-16 και με μπλοκ του Πετρέα ισοφαρίσαμε 19-19. Με άσο του αρχηγού προσπεράσαμε για πρώτη φορά (μετά το 4-3) με 21-20 και στο 22-21 κρίθηκε το σετ. Βγάλαμε την άμυνα, όμως ο Πρωτοψάλτης δεν τελείωσε την κόντρα κι αντί για το 23-21 οι Πορτογάλοι οχι απλά ισοφάρισαν, αλλά με σερί 0-4 πήραν το σετ!

Το κακό ήταν ότι ξεκινήσαμε το δεύτερο σετ όπως το πρώτο, δίνοντας το δικαίωμα στην Πορτογαλία να ανοίξει γρήγορα τη διαφορά (2-5) και λίγο αργότερα το 8-11 έγινε 8-13 με λάθος θέσεις και κακή υποδοχή. Ο Μπονιφάντε έβαλε Πετσιά και Κουμεντάκη, η Εθνική πλησίασε σε 15-17 με άσσο του Κουμεντάκη όμως εκεί δεχθήκαμε νέο σερί για το 15-20 χωρίς να μπορέσουμε να επιστρέψουμε ξανά.

Τρίτο σετ, τρίτο δίδυμο ακραίων, αλλά η Εθνική έδειξε επιτέλους τις δυνατότητες της και έκανε τους Πορτογάλους να κυνηγούν… Ο Ράπτης έδωσε επιθετικό στήριγμα στον ασταμάτητο Μούχλια, Πετρέας, Τζούριτς κυριάρχησαν στο φιλέ και παρόλο που το 7-11 έγινε 10-11 με τα λάθη μας μπορέσαμε να ξεφύγουμε και πάλι και να μειώσουμε σε 1-2.

Η συνέχεια ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακή καθώς η Πορτογαλία μη μπορώντας να παίξει γρήγορα πάνω στο φιλέ ήταν προβλέψιμη και 2-2 ήρθε πολύ εύκολα για να οδηγηθούμε στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ξεκινήσαμε με τρία χαμένα σερβίς και η Πορτογαλία είχε το προβάδισμα μέχρι το 4-5 που έγινε 7-5 με επίθεση Ράπτη και 2 μπλοκ από τους συγκλονιστικούς Πετρεά, Μούχλια. Ο πόντος του αγώνα όμως ήρθε στο 8-6 όταν ο Κοκκινάκης μετά την κακή υποδοχή έφτασε στα διαφημιστικά Led και γύρισε τη μπάλα στο φιλέ όπου οι Πορτογάλοι απλά είδαν τον Πετρέα να τελειώνει τη φάση! Οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν 8-8, αλλά επίθεση Πετρέα και μπλοκ κι επίθεση Μούχλια έφεραν την Ελλάδα στο +3 (11-8). Παρόλο που στο 13-10 και στο 14-11 χάσαμε κόντρα μπάλες, στην επόμενγ φάση οι Πορτογάλοι κάρφωσαν εκτός αντένας και το ματς τελείωσε.