ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Ελληνικό φινάλε στο Μινσκ

Η ελληνική παρουσία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της ρυθμικής γυμναστικής ολοκληρώθηκε σήμερα, μία ημέρα πριν το τέλος της διοργάνωσης. Η Βαρβάρα Φίλιου δεν μπόρεσε να προκριθεί σε κάποιον τελικό οργάνου.

του Άκη Ιωακείμογλου

Στο ατομικό η Βαρβάρα Φίλιου και η Κορίνα Αλευρογιάννη αγωνίστηκαν στις κορύνες και την κορδέλα. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας Φίλιου ήταν 11η στις κορύνες με 17.150 βαθμούς και 17η στην κορδέλα με 16.950 βαθμούς, κατά συνέπεια έμεινε εκτός τελικών και στα δύο όργανα. Στην άτυπη κατάταξη του σύνθετου ατομικού, για την οποία λήφθηκαν υπόψη οι τρεις υψηλότερες βαθμολογίες, η Φίλιου ήταν 12η με 51.350 βαθμούς. Η θέση αυτή προφανώς και ικανοποιεί την Ελληνίδα γυμνάστρια, που θέλει σε κάθε αγώνα της να είναι εντός των πρώτων 15, αφού στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Στουτγάρδης το Σεπτέμβριο οι πρώτες 15 παίρνουν απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η Αλευρογιάννη ήταν 35η στις κορύνες με 15.450 βαθμούς, 50η στην κορδέλα με 14.158 βαθμούς και 36η στο σύνθετο ατομικό με 45.599 βαθμούς. Στην ομαδική κατάταξη η Ελλάδα κατέλαβε τη 14η θέση μεταξύ 28 χωρών με 125.465 βαθμούς, ανεβαίνοντας τέσσερις θέσεις σε σχέση με το πρωτάθλημα του 2013. Πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν η Ρωσία (150.173 β.), μπροστά από τη Λευκορωσία (144.556 β.) και την Ουκρανία (139.798 β.).
Στο ανσάμπλ νεανίδων, η ελληνική ομάδα (Φρόσω Χαρίτου, Μαριλή Ταλιέρη, Χαρά Παπαγεωργίου, Λεώνη Κάμπλιτζ-Παναγιωτοπούλου, Μελίνα-Λουίζα Δουλγερίδη) πήρε 12.483 β. και την 21η θέση, στη δεύτερη παρουσίαση του προγράμματός της στις 5 μπάλες. Οι νεαρές Ελληνίδες τερμάτισαν 22ες μεταξύ 25 ομάδων στον σύνθετο αγώνα, με άθροισμα 24.724 β., ενώ στο βάθρο ανέβηκαν κατά σειρά η Ρωσία (33.266 β.), η Λευκορωσία (32.733 β.) και το Ισραήλ (32.366 β.).