ΜΠΑΚΟΥ 2015

Ελληνικό μνημόνιο

Μετά το χθεσινό σοκ και την ήττα από την Ουγγαρία, η Εθνική πόλο νεανίδων δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Γερμανία. Οι διεθνείς μας επικράτησαν με 15-4 και ολοκληρώνουν αύριο τις υποχρεώσεις τους στον όμιλο κόντρα στο Ισραήλ.

του Άκη Ιωακείμογλου

Μία εύκολη νίκη, όπως άλλωστε αναμενόταν, πήρε η Εθνική νεανίδων σήμερα κόντρα στη Γερμανία. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι άλλωστε μεγάλη και αποτυπώθηκε στο τελικός 15-4. Από το πρώτο κιόλας οκτάλεπτο μπήκαν οι βάσεις με επιμέρους σκορ 5-0. Η Γερμανία πέτυχε το πρώτο της γκολ έπειτα από περίπου 11:30 λεπτά παιχνιδιού, ωστόσο η διαφορά διαρκώς μεγάλωνε. Το ημίχρονο έκλεισε με 8-1 και το επιθετικό κρεσέντο συνεχίστηκε με την Ελλάδα να βρίσκει εύκολα το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα με διάφορους τρόπους και διάφορες παίκτριες. Τελευταίος αντίπαλός μας στη φάση των ομίλων είναι αύριο (8:30) το Ισραήλ.

Οκτάλεπτα 5-0, 3-1, 3-2, 4-1
Ελλάδα (Λέανδρος) Πλευρίτου 5, Καλογεράκου 2, Πάτρα 2, Ελληνιάδη 2, Μαυρωτά 1, Ελευθεριάδου 1, Πρωτόπαπα 1, Λούδη 1