ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Ελληνικός «εμφύλιος» στην Πολωνία

Το νέο αγωνιστικό πεδίο στο εξωτερικό, όπου αναμετρήθηκαν Έλληνες πρωταθλητές της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, έγινε η πολωνική λίγκα. Στο ντέρμπι της Μπογκόρια με την Ολύμπια Γκρούντιαζ στο Γκρότζισκ για την 6η αγωνιστική τέθηκαν αντίπαλοι ο Παναγιώτης Γκιώνης της πρώτης και ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης της δεύτερης.

Οι δύο άσοι δεν είναι συμπαίκτες μόνο στην Εθνική ομάδα, αλλά και στον Παναθηναϊκό, ενώ έχουν παρόμοιο στιλ παιχνιδιού (αμυντικό). Στα επί μέρους ματς δεν συναντήθηκαν στο απλό, ωστόσο αυτό έγινε στο καθοριστικό διπλό και συνέβαλαν σε συναρπαστικό και θεαματικό παιχνίδι! Η φιλοξενούμενη Ολύμπια επικράτησε με 3-2 και ο Αγγελάκης με τον συμπαίκτη του Φορμέλα νίκησαν στον «ξαφνικό θάνατο» (6-5) το διπλό του Γκιώνη με τον Μπαντόφσκι! Από τη διεθνή σκηνή υπάρχει μία ακόμα είδηση ελληνικού ενδιαφέροντος, καθώς στο Ότοτσεκ άρχισε σήμερα 30/10 το WTT Feederτης Σλοβενίας όπου αγωνίζονται η Κατερίνα Τόλιου και η Μαλαματένια Παπαδημητρίου.

Στην 1η εθνική κατηγορία της Πολωνίας η Μπογκόρια έδωσε δύο ματς μέσα στο Σαββατοκύριακο, καθώς λόγω των υποχρεώσεών της και στο Τσάμπιονς Λιγκ υποχρεώνεται ν’ ακολουθεί διαφορετικό πρόγραμμα. Στον νικηφόρο παιχνίδι με τη Γιάροσλαβ μάλιστα, ο Γκιώνης είχε επικρατήσει με 3-0 σετ του Αντρέι Γκάσινα, του πολύ γνωστού και στους Έλληνες φιλάθλους Κροάτη άσου από τη διαδοχική παρουσία του αυτά τα χρόνια στον Παναθηναϊκό και στον Ολυμπιακό.

Στην αναμέτρηση με την Ολύμπια Ούνια (ομάδα και του Γιάννη Σγουρόπουλου, ο οποίος ήταν απών χτες) Γκιώνης και Αγγελάκης έκαναν πλάκα νωρίτερα πειράζοντας ο ένας τον άλλον, πάντως το στήσιμο των τριάδων δεν έβγαλε δική τους αναμέτρηση. Ο Γκιώνης νίκησε στο ατομικό του παιχνίδι τον Πολωνό Ραφάλ Φορμέλα με 3-0 σετ και ο Αγγελάκης έχασε με 3-1 σετ από τον εξαιρετικό Ιάπωνα Τζιν Τακούγια. Ο ομαδικός αγώνας έφτασε στο διπλό και η Ολύμπια επικράτησε με 3-2. Έγινε σπουδαία αναμέτρηση, με τους Έλληνες να παίρνουν το θερμό χειροκρότημα και για δικές τους πολύ καλές ενέργειες, ώσπου τη νίκη πανηγύρισαν κόντρα στους Γκιώνη/Μπαντόφσκι οι φιλοξενούμενοι Αγγελάκης/Φορμέλα στον «ξαφνικό θάνατο» του 5ουτ σετ (11-9, 3-11, 11-9, 8-11, 6-5).