ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Έμεινε στον Γύρο και δικαιώθηκε

Ο Μάικλ Μάθιους ήταν έτοιμος να εγκαταλείψει τον Γύρο της Γαλλίας αφού τις προηγούμενες ημέρες δεν του βγήκε τίποτα από όσα είχε σχεδιάσει, ωστόσο έμεινε στον αγώνα και σήμερα Τρίτη κατέκτησε την παρθενική του νίκη στη διοργάνωση.

του Στέφανου Σουλιώτη

Κάνοντας το χατίρι της γυναίκας του που τον προέτρεψε τη Δευτέρα, κατά τη διάρκεια του πρώτου ρεπό, να συνεχίσει τον Γύρο της Γαλλίας ο Μάικλ Μάθιους βρέθηκε σήμερα Τρίτη στην εκκίνηση του δέκατου ετάπ και μετά από σχεδόν τεσσερισήμισι ώρες πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού νικώντας τον Πίτερ Σάγκαν στο σπριντ. Ο 25χρονος Αυστραλός σημείωσε την πρώτη νίκη στον Γύρο της Γαλλίας προσθέτοντάς την στις δύο που έχει από την Ιταλία και τις τρεις από την Ισπανία. Ωστόσο το Τουρ φαίνεται να μην του πήγαινε τα προηγούμενα δύο χρόνια αφού το 2014 είχε ατύχημα στην προπόνηση λίγα 24ωρα πριν την έναρξη του αγώνα και το 2015 τερμάτισε στην 152η θέση της γενικής σε σύνολο 160 αθλητών. Το δέκατο ετάπ του Γύρου της Γαλλίας είχε μήκος 197χλμ. με εκκίνηση το Εσκάλντες και τερματισμό το Ρεβέλ. Το πρώτο ξεκόλλημα της ημέρας περιελάμβανε 13 αθλητές μεταξύ των οποίων ήταν ο Μάθιους οι συναθλητές του Λουκ Ντάρμπριτζ και Ντάριλ Ίμπεϊ, ο Σάγκαν, ο Βιτσέντζο Νίμπαλι, ο Μίκελ Λάντα και ο Ρουί Κόστα. Η διαφορά τους από το πελοτόν έφτασε κάποια στιγμή στα έξι λεπτά και αργότερα έπεσε στα τέσσερα λεπτά. Στα 24χλμ. πριν το φινάλε ο Σάγκαν επιτέθηκε με συνέπεια να σπάσει το γκρουπ των ξεκολλημένων και να οδηγούν την κούρσα μόνο επτά αθλητές. Ο Μάθιους είχε μαζί του τους δύο συναθλητές του οι οποίοι με τις επιθέσεις τους στη μικρή ανάβαση λίγο πριν το τέλος ανάγκασαν τον Σάγκαν να τους κυνηγάει. Τελικά έξι ποδηλάτες μπήκαν μαζί στα τελευταία μέτρα του αγώνα με τον Μάθιους να περνάει καθαρά πρώτος τη γραμμή του τερματισμού. Τα φαβορί της γενικής κατάταξη τερμάτισαν μαζί και έτσι δεν παρουσιάστηκε κάποια αλλαγή. Την Τετάρτη ο αγώνας θα είναι για τους σπρίντερ. Το μήκος του ενδέκατου ετάπ φτάνει τα 162,5χλμ., η εκκίνηση θα γίνει στο Καρκασόν και ο τερματισμός στο Μονπελιέ.