Ενα βήμα από τα τελικά

Με τον Μίτια Γκασπαρίνι να έχει ίδιους πόντους από επίθεση, αλλά κι από την γραμμή του σερβίς (7 άσοι, 7 επιθέσεις κι 1 μπλοκ) η Σλοβενία του Αντρέα Τζιάνι (έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της) κέρδισε με 3-0 την Πορτογαλία στο Μάριμπορ και απέχει δύο σετ από τα τελικά του ευρωβόλεϊ 2015.

Με το ίδιο σκορ κέρδισε και η Ολλανδία στην έδρα της Ισπανίας και πλέον είναι με το ενάμιση πόδι στα τελικά, ενώ το πιο δραματικό ματς έγινε μεταξύ της Εσθονίας, η οποία πέρσι τέτοιο καιρό μας άφησε εκτός προκριματικών, και της Σουηδίας του Μάρκους Νίλσον (πρώην παίκτης του Ηρακλή) και του Νταρντάν Λουστχάκου (για ένα μήνα πασαδόρος της Νίκη Αιγινίου).
Ο Νίλσον ήταν συγκλονιστικός έχοντας 32 πόντους με 8 άσους, αλλά η Εσθονία ήρε τη νίκη με 3-1 με τους Σουηδούς να αυτοκτονούν καθώς στο τρίτο σετ ήταν μπροστά με 11-16 και στο τέταρτο με 13-16, αλλά κατάφεραν να τα χάσουν.