Εντυπωσιακό φινάλε στους Παραολυμπιακούς

Με τον Χρήστο Καπέλλα να κατακτά την 7η θέση στο μήκος Τ44 και τις Χαλκιαδάκη-Μηλάκη την 6η στην ποδηλασία δρόμου, ολοκληρώθηκε εντυπωσιακή η ελληνική παρουσία στους 15ους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

φωτογραφία Δελτίο Τύπου ΕΠΕ / Ν. Καρανικόλας

Τα κορίτσια της ποδηλασίας κατέβαλαν πολύ μεγάλη προσπάθεια και τελικά κατάφεραν με χρόνο 2:02:52 να ολοκληρώσουν στην έκτη θέση τς γενικής κατατάξης προσθέτοντας ακόμα μια επιτυχία για την ελληνική αποστολή. Η Παρασκευή Καντζά με την Βασιλική Βούτζαλη που συμμετείχαν επίσης στον αγώνα, ολοκλήρωσαν στην 16η θέση με χρόνο 2:43:00.
Λίγη ώρα αργότερα, ο Χρήστος Καπέλλας αγωνίστηκε στο Ολυμπιακό στάδιο, στον τελικό του μήκους Τ44. Με καλύτερο άλμα στα 6.40μ. ο Ελληνας πρωταθλητής κατέλαβε την έβδομη θέση, ενώ ο Μιχάλης Σεΐτης με νέο ατομικό ρεκόρ στα 6.20μ. ήταν ένατος, Στον τελικό συμμετείχε και ο Κωνσταντίνος Βέλτσης ο οποίος με άλμα στα 5.59μ. ήταν 12ος.
Νικητής του αγωνίσματος, ο Γερμανός Μάρκους Ρεμ με άλμα στα 8.21μ. που είναι νέο Παραολυμπιακό ρεκόρ. Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε ο Ρόναλτ Χέρτογκ με 7.29μ. και στην τρίτη ο Γερμανός Φέλιξ Στρενγκ.
Απόψε θα πραγματοποιηθεί και η τελετή ληξης με την ελληνική αποστολή να έχει σημαιοφόρο (κατόπιν κλήρωσης) τον Θανάση Κωνσταντινίδη.