ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Εντυπωσιακοί Τσιρίκος-Μόλβαλης στο Αϊντχόφεν

Εξαιρετική ήταν η παρουσία των Τσιρίκου-Μολβαλη την πρώτη μέρα του μίτινγκ καταδύσεων που διεξάγεται στο Αϊντχόφεν την Ολλανδίας.

Το ελληνικό δίδυμο που εκπροσωπεί τη νέα γενιά στις καταδύσεις τα πήγε περίφημα κατακτώντας συνολικά τρία μετάλλια, εκ των οποίων τα δύο ήταν χρυσά και το ένα ασημένιο. Στο αγώνισμα των συγχρονισμένων καταδύσεων από αναπηδητήριο 3μ., στην κατηγορία Α των αγοριών, οι δύο αθλητές κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο συγκεντρώνοντας 253.08 βαθμούς, ενώ λίγη ώρα αργότερα ο Θάνος Τσιρίκος ήταν πρώτος στο αγώνισμα των καταδύσεων από πλατφόρμα (5μ. – 7,5μ. – 10μ.) της κατηγορίας Β’ συγκεντρνοντας 346.90 βαθμούς. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Μίνως Γιαννόπουλος κατέλαβε την 7η θέση με 309.45 βαθμούς.
Το τρίτο μετάλλιο ήταν αργυρό και το κέρδισε ο Νίκος Μόλβαλης που κατάφερε να συγκεντρώσει 507.50 βαθμούς στο αγώνισμα των καταδύσεων από αναπηδητήριο 3μ. της κατηγορίας Α. Ο Θεόφιλος Αυθίνος που συμμετείχε στο ίδιο αγώνισμα της ίδιας κατηγορίας στάθηκε άτυχος, καθώς δεν πέρασε στην εξάδα του τελικού για μόλις 3.25 βαθμούς. Ο αθλητής του συλλόγου Αργώ, συγκέντρωσε 403.95 βαθμούς.
Οι αγώνες συνεχίζονται αύριο (4/2) με την παρουσία του Θάνου Τσιρίκου στις καταδύσεις από αναπηδητήριο 3μ. της Β’ κατηγορίας και του Θεόφιλου Αυθίνου στο αγώνισμα του 1μ. της Α’ κατηγορίας.
Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Πέτρος Φυρίγος σημείωσε μετά τη λήξη της 1ης ημέρας των αγώνων: «Είχαμε μια εξαιρετική ημέρα στον πρώτο διεθνή αγώνα για τη νέα σεζόν. Ήδη έχουμε ξεπεράσει την προ διετίας παρουσία μας στο ίδιο μίτινγκ. Ευελπιστώ να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο. Τα παιδιά παρά το γεγονός ότι προπονούνται σε αντίξοες υλικοτεχνικά συνθήκες έχουν υπερβάλει εαυτό και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Το έβλεπα στην προπόνηση πως θα έχουμε καλά αποτελέσματα, αλλά οι αθλητές ξεπέρασαν τις προσδοκίες. Συνεχίζουμε».