Εντυπωσιακή αρχή για Λεντέκι

Με την Κέιτι Λεντέκι να ξεκινά εντυπωσιακά τη σεζόν στα 200μ. ελεύθερο, τον Μάικλ Φελπς να είναι τρίτος στα 100μ. πεταλούδα και τον Ράιαν Λόχτι να ακυρώνεται, ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα στο Arena Pro της Μινεάπολις.

Ο Φελπς, στον πρώτο του αγώνα μετά το εθνικό πρωτάθλημα των ΗΠΑ, το περασμένο καλοκαίρι, ήταν τρίτος στα 100μ. πεταλούδα, με τον Ράιαν Λόχτι να μην αγωνίζεται καθόλου καθώς του χρεώθηκε για άκυρη εκκίνηση. Όπως δήλωσε και ο ίδιος αργότερα στη συνέντευξη Τύπου, ήταν η πρώτη άκυρη εκκίνηση από το… 1999.
Στα 200μ. ελεύθερο των γυναικών, η Κέιτι Λεντέκι ξεκίνησε εντυπωσιακά κάνοντας την κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο με 1:55.37 (1:55.41 έχει η Χόσου). Δεύτερη έμεινε η Μίσι Φράνκλιν με 1:56.73 και τρίτη τερμάτισε η Άλισον Σμιτ με 1:57.28. Η Λεντέκι αγωνίστηκε και στον τελικό των 400μ. μεικτή, όπου κατέλαβε την τρίτη θέση.
Στο αγώνισμα των 200μ. ελεύθερο των ανδρών υπήρξε μάχη μεταξύ Κόνορ Ντουάιερ και Ράιαν Λόχτι, για να κερδίσει τελικά ο πρώτος με 1:47.88 αφήνοντας δεύτερο τον σούπερ σταρ με 1:48.66.