Εντυπωσιακός Λάιλς στη Βοστόνη

Ο Αμερικανός έχει ως στόχο για τον κλειστό το μοναδικό μετάλλιο που λείπει από την συλλογή του και αυτό δεν είναι άλλο από αυτό σε παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Στο περίφημο μίτινγκ της Βοστόνης έδειξε τις άγριες διαθέσεις του και την μεγάλη του αυτοπεποίθηση.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Στο «New Balance Indoor Grand Prix» ο τελικός των 60μ των ανδρών κρίθηκε στο νήμα του τερματισμού με τον Νόα Λάιλς να αναδεικνύεται νικητής. Ο 26χρονος Αμερικανός μονομάχησε για την πρώτη θέση με τον Ακίμ Μπλέικ και τελικά σταμάτησε το χρονόμετρο σε 7.44 έναντι του 7.45 του Τζαμαϊκανού. Με αυτή την επίδοση ο Λάιλς βελτίωσε το 6.63 που είχε καταγράψει στην πρώτη του κούρσα για φέτος. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γλασκόβης θα επιδιώξει την κατάκτηση ενός μεταλλίου κάτι το οποίο δήλωσε μετά το τέλος της κούρσας του: «Η αυτοπεποίθησή μου έχει πλέον εκτοξευθεί. Πάμε να πάρουμε ένα παγκόσμιο μετάλλιο στο κλειστό!». Ο Λάιλς έχει κερδίσει μετάλλια σε Ολυμπιακούς Αγώνες και παγκόσμια πρωταθλήματα ανοιχτού αλλά ήρθε η ώρα και για το πρώτο του στον κλειστό (ή μικρής πίστας).
Στα 60μ εμπόδια των γυναικών η Τία Τζόουνς (ΗΠΑ) σημείωσε τη Νο1 επίδοση στον κόσμο με 7.72 και οδήγησε την Τόμπι Αμουσάν (Νιγηρία) σε ήττα παρά το νέο ρεκόρ Αφρικής που σημείωσε με 7.75. Η Ντεβίν Τσάρλτον (Μπαχάμες) ήταν τρίτη με 7.76. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ο Γκραντ Χόλογουεϊ (ΗΠΑ) επικράτησε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και ο χρόνος του ήταν 7.35. Ο Κάρεϊ Μακλάουντ (Τζαμάικα) πήδηξε 8.20μ στο μήκος και η Τάρα Ντέιβις Γούντχαολ (ΗΠΑ) 6.86μ, επίδοση που είναι η καλύτερη στον κόσμο. Στα 3.000μ ο Λαμεσά Γκιρμά (Αιθιοπία) είχε μία άνετη νίκη με 7:29.09, τερματίζοντας σχεδόν 10 δευτερόλεπτα ταχύτερα από κάθε άλλο δρομέα. Στο 1.500άρι, ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2022 στον ανοιχτό, Τζέικ Γουάιτμαν (Βρετανία), τερμάτισε στην δεύτερη θέση με 3:34.06, αφού ταχύτερος ήταν ο Χομπς Κέσλερ (ΗΠΑ) με 3:33.66. Κορυφαία επίδοση στον κόσμο ήρθε και από την Γκούνταφ Τσεγκάι (Αιθιοπία), η οποία έτρεξε τα 1.500μ σε 3:58.11.