Επανάληψη του 2012

Ένα χαμένο σερβίς του Πέπε Γκονζάλες και το αποτυχημένο πλασέ του Λουτσιάνο Ντε Τσέκο που έδωσε το δικαίωμα στη Βραζιλία να βγάλει άμυνα και ο Γουάλας τελείωσε την κόντρα, έγραψαν το φινάλε στον μοναδικό δραματικό προημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ ανδρών.

Η Βραζιλία κέρδισε με 3-1 την Αργεντινή κι απέφυγε τη δεύτερη κηδεία μέσα σε διάστημα 24 ωρών (η γυναικεία ομάδα αποκλείστηκε στα προημιτελικά από την Κίνα), αλλά στα ημιτελικά θα βρει απέναντι της την Ρωσία που έκανε σκόνη και θρύψαλα.
Αυτό το ζευγάρωμα (Βραζιλία-Ρωσία) είναι η επανάληψη του δραματικού τελικού των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, όπου η Βραζιλία προηγήθηκε με 2-0 αλλά η Ρωσία επικράτησε με 3-2, ωστόσο από το ρόστερ της Ρωσίας απουσιάζει ο άνθρωπος κλειδί εκείνης της ανατροπής Ντμίτρι Μουσέρσκι (τον είχε περάσει ως διαγώνιο ο Αλέκνο βάζοντας ακραίο τον Μιχαΐλοφ).
Βέβαια κι αυτή η Βραζιλία δεν έχει καμία σχέση με την Βραζιλία του 2012 και αν στο πρώτο σετ του αγώνα με την Αργεντινή δεν χτυπούσε ο Κόντε (επέστρεψε αλλά ήδη είχε χαθεί η διαφορά που είχε πάρει η ομάδα του και δεν ήταν το ίδιο καλός) κανείς δεν ξέρει αν θα είχε περάσει στα ημιτελικά.
Οι ΗΠΑ έστειλαν σπίτι της την παγκόσμια πρωταθλήτρια Πολωνία την οποία κέρδισαν με 3-0 έχοντας το πάνω χέρι σε όλα τα σετ. Οι Πολωνοί είχαν τις ευκαιρίες τους, αλλά τις πέταξε όλες στα σκουπίδια ο πολύ καλός Μπάρτοζ Κούρεκ.
Η Ιταλία τα βρήκε σκούρα στο πρώτο σετ από τους εξαιρετικούς Ιρανούς, η οποία έχασαν τέσσερα σετ μπολ και το πλήρωσαν. Κι αν οι Ζάιτσεφ, Χουαντορένα ήταν οι πρώτοι σκόρερ, ο άνθρωπος κλειδί για να γίνει το 1-0 και να προκύψει η εύκολη νίκη ήταν ο Μπιραρέλι ο οποίος έπιασε δύο σημαντικά μπλοκ (δίνοντας ξανά το προβάδισμα στο 29-28 και κλείνοντας το σετ με 31-29).
Ιταλοί και Αμερικανοί είχαν βρεθεί αντιμέτωποι και 2η αγωνιστική του προκριματικού ομίλου με τους Ιταλούς να επικρατούν με 3-1 (28-26, 20-25, 25-23, 25–23).