ΤΡΕΞΙΜΟ

Έπεσε ρεκόρ 28 ετών!

Μπορεί να μην ήταν ο νικητής του μαραθώνιου της Φρανκφούρτης, ωστόσο όμως είναι αυτός που έγινε πρώτη είδηση. Ο Άρνε Γκάμπιους τερμάτισε μεν 4ος, αλλά κατέρριψε το ρεκόρ Γερμανίας που άντεχε 28 ολόκληρα χρόνια.

Το 1988 στο μαραθώνιο του Τόκιο, ο Γιοργκ Πέτερ είχε κάνει 2:08:47. Αυτή η επίδοση άντεξε 28 ολόκληρα χρόνια, μέχρι που ο Γκάμπιους έκανε 2:08:33 στο μαραθώνιο της Φρανκφούρτης περνώντας τη γραμμή του τερματισμού τέταρτος, έχοντας όμως πιάσει και το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η επίδοση του Γκάμπιους είναι και η κορυφαία για το 2015 στην Ευρώπη.
Νικητής του αγώνα, ο Αιθίοπας Σισάι Λέμα με 2:06:26, για να τον ακολουθήσουν δύο Κενυάτες. Ο Λάνι Ρούτο με 2:06:34 και ο Άλφερς Λάγκατ με 2:06:48.
Στις γυναίκες, η Γκουλούμε Τολέσα από την Αιθιοπία ήταν η νικήτρια με 2:23:12 βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ κατά έξι λεπτά! Με τον ίδιο χρόνο, αλλά στη δεύτερη θέση τελικά, τερμάτισε η Ντίνκες Μέκας ενώ στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε η Κορέν Τζελέλα για να ολοκληρώσει την τριάδια από την Αιθιοπία με χρόνο 2:23:52.