ΑμεΑ

Επέστρεψε πλούσιος ο Ήφαιστος

Επέστρεψε από το 5ο διεθνές τουρνουά γκόλμπολ στο Μπιάλιστοκ Σούπρασλ η αντρική ομάδα του Ηφαίστου γεμάτη εμπειρίες και αυτοπεποίθηση για την συνέχεια.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Η ελληνική ομάδα επέστρεψε από την Πολωνία έχοντας κατακτήσει την 6η θέση. Το συγκεκριμένο τουρνουά θεωρείται από τα πιο δυνατά του γκόλμπολ καθώς σε αυτό συμμετείχαν ισχυρές εθνικές ομάδες που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Ήφαιστος μπορεί να μην κατάφερε να φτάσει σε κάποια νίκη, έχει όμως εξαιρετική απόδοση εισπράττοντας τα εγκωμιαστικά σχόλια όλων των αποστολών. Θα πρέπει να αναφερθεί ότι όλες οι ευρωπαϊκές ομάδες που συμμετείχαν (Τσεχία, Τουρκία, Ισραήλ, Πολωνία) είναι στις δύο πρώτες κατηγορίες του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ενώ οι ΗΠΑ κατέκτησαν πέρυσι το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.
Οι παίκτες του Ηφαίστου αναμετρήθηκαν στο συγκεκριμένο τουρνουά πάνω από όλα με τους ίδιους τους εαυτούς τους. Εντόπισαν τα μειονεκτήματα τους τα οποία θα αναλυθούν, ανέδειξαν τα θετικά τους στοιχεία και συνειδητοποίησαν ότι μπορούν πλέον να κοιτούν χωρίς ίχνος φόβου αλλά πάντα με σεβασμό οποιαδήποτε ομάδα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ήφαιστος αντιμετώπισε το Ισραήλ από το οποίο ηττήθηκε με σκορ 4-11. Ήττα και στον ματς με την Τσεχία 4-10 αλλά και με την Τουρκία 6-14. Το Σάββατο βρέθηκε απέναντι στη πανίσχυρη ομάδα των ΗΠΑ όπου τελικά ηττήθηκε με το σκορ 3-9, όπως και από την Πολωνία με σκορ 3-10. Την Κυριακή για στους αγώνες κατάταξης, ο Ήφαιστος αντιμετώπισε και πάλι τους Πολωνούς οι οποίοι επικράτησαν εκ νέου με 11-4 και οδήγησαν τον Ήφαιστον στην 6η θέση.
Πρώτη θέση κατέλαβε η Τσεχία που επικράτησε στον μεγάλο τελικό της Τουρκίας με 10-5 με τις ΗΠΑ να καταλαμβάνουν την τρίτη θέση επικρατώντας στο μικρό τελικό επί του Ισραήλ με 4-3.
Η ομάδα του Ηφαίστου αγωνίστηκε με τους Ανδρέα Άλλα, Νίκο Αργυρό, Χάρη Κορδάκη, Γιώργο Ντότα και Ηλία Τζήμκα. Προπονητής ο Γιώργος Μαρκόπουλος και συνοδός η Μαρία Μελιοπούλου. Επόμενο τουρνουά για τον Ήφαιστο, το «Έλεν Κέλερ Λάιονς» που θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 25 και 26 Απριλίου στις εγκαταστάσεις του ΚΑΠΠΑ 2000 στην Θεσσαλονίκη.