ΧΟΚΕΪ ΕΠΙ ΠΑΓΟΥ

Επική αναμέτρηση

Από την ημέρα που έγινε γνωστό ότι οι ομάδες χόκεϊ Ρωσίας και ΗΠΑ θα αναμετρηθούν σε παιχνίδι των ομίλων, υπήρξε sold out και ήταν το πιο αναμενόμενο γεγονός των χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων του Σότσι. Ήταν ένα παιχνίδι καταπληκτικό που κρίθηκε μετά από 16 πέναλτι, υπέρ των Αμερικανών με σκορ 3-2.

του Σούλη Μέζου

Τα είχε όλα. Πάθος και από τις δύο πλευρές, δυνατές μονομαχίες, πολύ ξύλο, αρκετές ποινές, τέσσερα γκολ μια αμφισβητούμενη φάση με ένα γκολ που δεν μέτρησε, μία παράταση, 16 πέναλτι, τον Βλάντιμιρ Πούτιν να δαγκώνεται και λογαριασμούς που έμειναν ανοιχτοί. Ρώσοι και Αμερικανοί αγωνίστηκαν σε ένα παιχνίδι ομίλου λες και ήταν ο τελικός του Ολυμπιακού τουρνουά.
Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 2-2. Τα γκολ των Ρώσων ο Πάβελ Ντάτσουκ, τα γκολ των Αμερικανών ο Τζο Παβέλσκι και ο Καμ Φάουλερ. Στην παράταση δεν υπήρξε σκορ και στη διαδικασία των πέναλτι οι Αμερικανοί με πρωταγωνιστη τον Οσι και τον τερματοφύλακα Κουίκ, κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη.