Επική ανατροπή από Παγδατή

Ακόμη μία μεγάλη ανατροπή στην καριέρα του κατέγραψε σήμερα το απόγευμα (1/7/15) ο Μάρκος Παγδατής, ο οποίος, στο πλαίσιο του δεύτερου γύρου του γκραν σλαμ στο Γουίμπλεντον, επικράτησε με 3-2 σετ (6-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4) του Τζον Μίλμαν.

του Αργύρη Αργυρού

Μπορεί ο 26χρονος Αυστραλός να βρίσκεται στο Νο120 της παγκόσμιας κατάταξης, όμως έφτασε στον Νο54 Κύπριο αντισφαιριστή στα άκρα και τον στρίμωξε ασφυκτικά στο κορτ 12 του Γουίμπλεντον. Όμως, ο Μάρκος Παγδατής, θυμίζοντας τον νεαρό που έκανε τον κόσμο να παραμιλά το 2006, επέστρεψε από το 0-2 στα σετ και με απώλεια στο σερβίς – γκέιμ του στο 3ο σετ, ολοκληρώνοντας μία σπουδαία ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη με 3-2 σετ, έπειτα από μάχη 3 ωρών και 44 λεπτών.
Στο πρώτο σετ ο Παγδατής πλήρωσε το μέτριο σερβίς του και τα αρκετά αβίαστα λάθη του, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα. Οι δύο τενίστες έσπασαν από τρεις φορές το σερβίς του αντιπάλου τους και βρέθηκαν να λύνουν τις διαφορές τους στο τάι-μπρέικ. Εκεί ο Μίλμαν ήταν πιο συγκεντρωμένος και με 7-5 στους πόντους πήρε το πρώτο σετ με 7-6. Στο δεύτερο σετ ο Κύπριος πρωταθλητής συνέχισε τα λάθη του και δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, απέναντι σε έναν αντισφαιριστή, ο οποίος έπαιζε πιο συγκεντρωμένα και με περισσότερο καθαρό μυαλό. Τα ποσοστά στο σερβίς του Παγδατή έπεσαν ακόμη περισσότερο, με αποτέλεσμα να δεχθεί δύο μπρέικ στο σερβίς του (5ο και 7ο γκέιμ), να χάσει το σετ με 6-2 και να βρεθεί πίσω με 2-0 στα σετ!
Με το «καλημέρα» στο 3ο σετ, ο Τζον Μίλμαν βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στον 3ο γύρο, αφού κατάφερε να σπάσει το σερβίς του Μάρκου Παγδατή. Όμως, ο 30χρονος Κύπριος αντισφαιριστής βρήκε στην πορεία τα ψυχικά αποθέματα και με εξαιρετική βελτίωση στο παιχνίδι του, ανέτρεψε τα σε βάρος του δεδομένα. Με δύο μπρέικ στο 4ο και 8ο γκέιμ ο Παγδατής κέρδισε το 3ο σετ με 6-3, μειώνοντας σε 2-1. Στο 4ο σετ ήταν ο Παγδατής που φρόντισε να πάρει νωρίς το προβάδισμα, «σπάζοντας» το σερβίς του Μίλμαν μόλις στο 1ο γκέιμ. Μάλιστα, με δεύτερο μπρέικ στο 5ο γκέιμ, ο Μάρκος Παγδατής πήρε και το 4ο σετ με 6-2 και έφερε την πρόκριση να κρίνεται στο καθοριστικό πέμπτο σετ.
Η αγωνία και η κούραση αυξήθηκαν στην προσπάθεια των δύο αθλητών στο αποφασιστικό τελευταίο σετ. Ο Μάρκος Παγδατής, ωστόσο, με καλές επιστροφές στο 3ο γκέιμ, κατάφερε να σπάσει το σερβίς του Τζον Μίλμαν και να πάρει το προβάδισμα πρόκρισης στον 3ο γύρο. Μάλιστα, στο 9ο γκέιμ, στο σερβίς του Αυστραλού, βρέθηκε με δύο ματς-πόιντ στη διάθεσή του (15-40), όμως ο Μίλμαν κατάφερε να τα «σώσει» και να μειώσει σε 5-4. Στο 10ο γκέιμ ο Παγδατής βρέθηκε και πάλι στο 40-15, με τον Μίλμαν να «σώζει» τρίτο ματς-πόιντ, όμως στον 5ο πόντο ο Αυστραλός έστειλε την μπάλα εκτός τελικής γραμμής και έδωσε την ευκαιρία στον Κύπριο πρωταθλητή να πανηγυρίσει την κατάκτηση του 5ου σετ με 6-4 και την πρόκριση στον 3ο γύρο με 3-2 σετ.