Επική μάχη 4 ωρών στον τελικό του Fed Cup

Αγώνας τεσσάρων ωρών στο γυναικείο τένις δεν είναι κάτι σύνηθες. Όταν μάλιστα αφορά τελικό, είναι ακόμα πιο σπάνιο. Και όμως συνέβη.

Ο λόγος για την συγκλονιστική αναμέτρηση ανάμεσα στην Καρολίνα Πλίσκοβα και την Κριστίνα Μλαντένοβιτς που διεξήχθη στο Στρασβούργο και με την οποία άνοιξε η αυλαία του τελικού του φετινού Fed Cup ανάμεσα σε Τσεχία και Γαλλία (πρόκειται για την αντίστοιχη του κυπέλλου Ντέιβος διοργάνωση στις γυναίκες).
Στην πρώτη, λοιπόν, χρονικά αναμέτρηση η Καρολίνα Πλίσκοβα χρειάστηκε 3 ώρες και 48 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της Κριστίνα Μλαντένοβιτς. Η Τσέχα πήρε το πρώτο σετ με 6-3, η Γαλλίδα ισοφάρισε κατακτώντας το δεύτερο με 4-6 και ακολούθησε επική μάχη στο τρίτο.
Εκεί χρειάστηκε να παιχτούν 30 γκέιμς, πριν καταλήξει με 16-14 στην Πλίσκοβα που έτσι έδωσε προβάδισμα στην κάτοχο του τίτλου Τσεχία, που φιλοδοξεί να αναδειχθεί τροπαιούχος για 10η φορά στην ιστορία της.
Στην συνέχεια πάντως η Γαλλία ισοφάρισε καθώς η Καρολίν Γκαρσία νίκησε με 7-6, 6-3 την Πέτρα Κβίτοβα. Έτσι Τσεχία και Γαλλία είναι ισόπαλες 1-1 και οι φίλοι του τένις αναμένουν με ενδιαφέρον τους αγώνες της Κυριακής, που θα κρίνουν και την πρωταθλήτρια ομάδα του 2016.