Επική νίκη – πρόκριση του Ναδάλ

Μετά από τρομερό αγώνα που ολοκληρώθηκε λίγο μετά τις 2 τα ξημερώματα τοπική ώρα, ο Ράφα Ναφάλ κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του αμερικάνικου όπεν.

Έχοντας χάσει το πρώτο σετ 6-0, ο Ισπανός δεν έδειχνε ότι μπορεί να νικήσει τον φρέσκο και εξαιρετικό για άλλη μία φορά Ντόμινικ Τιμ. Τελικά ο Ναδάλ μετά από 4 ώρες και 48 λεπτά επικράτησε 3-2 (0-6, 6-4, 7-5, 6-7, 7-6).

Στο δεύτερο προημιτελικό των ανδρών που έγινε σήμερα, ο Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο αν και έχασε το πρώτο σετ από τον Αμερικανό Τζον Ίσνερ 7-6, πήρε τα τρία επόμενα (6-3, 7-6, 6-2) και μαζί τη νίκη με 3-1 μετά από αγώνα τριών ωρών και 31 λεπτών. Για τον Αργεντινό αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη χρονιά που προκρίνεται στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τον Ναδάλ.
Στις γυναίκες, μετά την ήττα της Σλόαν Στέφενς από τη Σεβάσστονα (2-0) το σίγουρο είναι ότι θα έχουμε νέα κάτοχο του τίτλου. Η Σερένα Γουίλιαμς δείχνει έτοιμη για το 24ο γκραν σλαμ της καριέρας της καθώς επικράτησε πολύ πιο εύκολα από το αναμενόμενο επί της Καρολίνα Πλίσκοβα (Νο8) 2-0 (6-4, 6-3) σε μία ώρα και 26 λεπτά.