ΕΠΙΚΗ ΣΑΚΚΑΡΗ διέλυσε την Οσάκα!

Τον καλύτερο τένις της ζωής της έπαιξε η Μαρία Σάκαρη κόντρα στην σούπερ σταρ Ναόμι Οσάκα την οποία άφησε εκτός συνέχειας από το τουρνουά του Μαϊάμι.

H 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια πήρε το πρώτο σετ 6-0 σε 20 λεπτά, χάνοντας μόλις οκτώ πόντους από την Οσάκα. Στο δεύτερο σετ η Γιαπωνέζα προσπάθησε να απαντήσει και κατάφερε να προηγηθεί 4-1 γκέιμ. Όμως και πάλι η Σάκκαρη πήρε μπρος και κερδίζοντας πέντε σερί γκέιμ έκανε το 6-4 και πήρε τον αγώνα και την πρόκριση στα ημιτελικά με 2-0 σετ σε 70 λεπτά αγώνα! Να σημειωθεί ότι αυτή είναι η πρώτη ήττα της Οσάκα μετά από σερί 23 νικών.
Στον ημιτελικό η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης Μπιάνκα Αντρεέσκου (Νο9) – Σάρα Σορίμπες Τόρμο (Νο58). Στον άλλο ημιτελικό κοντράρονται η Άσλι Μπάρτι (Νο1) και η Ελίνα Σβιτολίνα (Νο5).χ
Μετά τη σημερινή της νίκη, η Σάκκαρη θα ανέβει σίγουρα στο Νο20 της παγκόσμιας κατάταξης που είναι και το ρεκόρ της και αν περάσει στον τελικό θα πάει στο Νο19.