ΕΠΙΚΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ!

Το καλύτερό του τένις επιστράτευσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς για να κερδίσει τον Ράφα Ναδάλ και να πάρει για 2η φορά στην καριέρα του πρόκριση για τα ημιτελικά του όπεν Αυστραλίας.

Το πρώτο σετ προχώρησε χωρίς έκπληξη μέχρι το 4-3, μετά το οποίο ο Ισπανός πέτυχε μπρέικ για το 5-3 και σφράγισε το προβάδισμα με υπεράσπιση του σερβίς του. Ο Τσιτσιπάς έδειξε αρχικά ένα πιο επιθετικό πρόσωπο, όμως δεν μπόρεσε να βρει απαντήσεις στο σταθερό, δυνατό παιχνίδι του αντιπάλου του. Η ίδια κατάσταση οξύνθηκε στο δεύτερο σετ, το οποίο κέρδισε ακόμα πιο εύκολα ο Ναδάλ με σκορ 6-2, πετυχαίνοντας δύο μπρέικ στον Έλληνα τενίστα. Στο 3ο σετ ο Τσιτσιπάς έδειξε πολύ καλύτερο πρόσωπο στο σερβίς του, ο Ράφα Ναδάλ όμως ήταν σαρωτικός στα δικά του γκέιμ. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι μέχρι το 6-6 και την αρχή του ταϊμπρέικ ο Τσιτσιπάς είχε πάρει μόλις έναν πόντο στο σερβίς του Ναδάλ. Στο κρίσιμο ταϊμπρέικ όμως ο Έλληνας εκμεταλλεύτηκε μικρά, κρίσιμα λάθη του Ισπανού και πήρε το 3ο σετ με 7-6(4). Τότε τα πράγματα άλλαξαν. Στο 4ο σετ ο ελαφρώς κουρασμένος Ναδάλ ήθελε να κλείσει το ματς και ο «ανεβασμένος» Τσιτσιπάς να διατηρήσει ζωντανό το όνειρο, οπότε οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο δεύτερος άρχισε να παίζει πολύ πιο ανταγωνιστικά και πίεσε πολύ τον Ναδάλ για μπρέικ, ενώ υπερασπιζόταν άνετα το δικό του σερβίς. Το μπρέικ όμως ήρθε στο 5-4 και ο Τσιτσιπάς με το σερβίς του ισοφάρισε με το σερβίς του σε 2-2 σετ.

Το 5ο και καθοριστικό σετ ξεκίνησε με εκατέρωθεν υπεράσπιση των σερβίς έως και το 5-5, δυσκολότερα ο Ναδάλ και ευκολότερα ο Τσιτσιπάς. Στο κρίσιμο σημείο όμως ο Τσιτσιπάς εξασφάλισε 3 μπρέικ πόιντς και με το πρώτο έγραψε το 6-5. Με το σερβίς του έκλεισε ένα ματς-θρίλερ και κατέγραψε όχι μόνο μία τεράστια νίκη, αλλά και μία από τις καλύτερες επιστροφές από 2-0 σετ της καριέρας του.

Ο ίδιος μετά τη νίκη του δήλωσε στο κορτ: «Δεν έχω λόγια, το τένις μου πιστεύω ότι μίλησε από μόνο του για μένα. Είναι τρομερό που μπορώ να παλεύω σε αυτό το επίπεδο. Ξεκίνησα αγχωμένος τον αγώνα αλλά από το 3ο σετ και μετά δεν ξέρω τι έγινε, μου έβγαιναν όλες οι επιλογές. Ήμουν ήρεμος στα κρίσιμα σημεία και είχα σταθερότητα στη διάθεσή μου. Είναι ένα από τα στοιχεία που έχω δουλέψει και είμαι πολύ χαρούμενος που τα κατάφερα σήμερα». Για τον επόμενο αντίπαλό του, Ντάνιιλ Μεντβέντεφ, πρόσθεσε: «Όλοι ξέρουν ότι είναι σε πολύ καλή φόρμα φέτος και ανυπομονώ να τον αντιμετωπίσω. Για την ώρα όμως θέλω απλά να κάνω την παγοθεραπεία μου και να ξεκουραστώ».