Επιστρέφει θριαμβευτής ο Μιτάκης

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Γκολντ καπ των φιν στο Τακαπούνα της Νέας Ζηλανδίας, ο Γιάννης Μιτάκης, ο οποίος επιστρέφει στην Ελλάδα έχοντας το Ολυμπιακό εισιτήριο στις αποσκευές του.

Ο Έλληνας ιστιοπλόος αγωνίστηκε σήμερα στην κούρσα των μεταλλίων και ολοκλήρωσε την ιστιοδρομία στην τρίτη θέση. Με τους έξι βαθμούς ποινής (στην κούρσα των μεταλλίων μετράνε διπλοί) έφτασε στους 140 και κατέλαβε την 9η θέση στη γενική κατάταξη, δεύτερος μεταξύ των χωρών που διεκδικούσαν το εισιτήριο για τους Αγώνες του Ρίο.
Ο Μιτάκης θα μπορούσε να είναι και μέσα στα μετάλλια, αν δεν ήταν άτυχος, όμως το στόχο της πρόκρισης που ήταν ο πιο σημαντικός τον πέτυχε και έχει μπροστά του εννέα μήνες για να προετοιμαστεί και φυσικά όπώς όλοι οι ιστιοπλόοι να μάθει τα νερά του Ρίο.
Το χρυσό μετάλλιο στο Γκολντ καπ κέρδισε ο Βρετανός Τζιλ Σκοτ έχοντας 48 βαθμούς ποινής (είχε ξακαθαρίσει πριν την κούρσα μεταλλίων λόγω της μεγάλης διαφοράς που απέκτησε). Δεύτερος ολοκλήρωσε ο Γάλλος Τζόνοθαν Λομπέρτ με 93β. και τρίτος ο Σλοβένος Βασίλι Ζμπόγκαρ με 112β.
Τα τεσσερα Ολυμπιακά εισιτήρια κατέληξαν σε Ελλάδα, Φινλανδία, Εσθονία και Ολλανδία.