Επιστροφή στις νίκες για τη Σάκκαρη

Πρώτος αγώνας μετά το όπεν της Αυστραλίας για τη Μαρία Σάκκαρη και πρόκριση στο δεύτερο γύρο στο 500αρι τουρνουά της Αγίας Πετρούπολης.

Με νέο λουκ ενδυματολογικά και σταθερά καλή στο κορτ, η Σάκκαρη νίκησε 2-0 (6-4, 6-4) την Αναστασία Ποτάποβα (Νο75) στον πρώτο γύρο, σε μία ώρα και 43 λεπτά.
Η 26χρονη Ελληνίδα δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα, καθώς η Ποτάποβα παίζοντας με δυνατά χτυπήματα και μεγάλη πίεση από την τελική γραμμή, βρέθηκε να προηγείται στο πρώτο σετ 4-1. Κάπου εκεί, γύρισε ο… διακόπτης για τη Σάκκαρη που πήρε πέντε γκέιμ σερί και έκλεισε το σετ στο 6-4.
Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο. Η Ρωσίδα είχε τρεις ευκαιρίες να κάνει το μπρέικ στη Σάκκαρη και να πάει στο 5-3 για να σερβίρει για το σετ, όμως η Ελληνίδα τενίστρια έκανε το 4-4 και μετά ακολούθησε το 6-4, έχοντας καταφέρει να σώσει 12 από τα 14 μπρέικ της Ποτάποβα.
Στο δεύτερο γύρο η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει άλλη μία Ρωσίδα. Την Εκατερίνα Αλεξαντρόβα (Νο43) την οποία έχει κερδίσει στις τρεις από τις τέσσερις φορές που έχουν βρεθεί αντιμέτωπες στο tour.