Ερυθρόλευκο το ντέρμπι στη βόλεϊ λιγκ

Ο Ολυμπιακός δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί, επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη και πλέον είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, έχοντας κάνει το μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Μόνο που η νίκη των ερυθρόλευκων δεν ήταν τόσο εμφατική όσο θα περίμενε κανείς, δεδομένων των προβλημάτων του ΠΑΟΚ, τα οποία φάνηκαν (και μεγιστοποιήθηκαν κόντρα στον ισχυρότερο αντίπαλο του μέσα στη σεζόν), αλλά αντιθέτως με εξαίρεση το γ’ σετ ήρθε μετά από μεγάλη μάχη, θυμίζοντας σε μεγάλο βαθμό το περσινό αντίστοιχο ματς στο κλειστό του Ρέντη.
Κι αυτό γιατί κι ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να αναδείξει σε μεγάλο βαθμό τις αδυναμίες των ερυθρόλευκων, ειδικά στην υποδοχή, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να φέρει κάτι παραπάνω από μια τιμητική ήττα.
Ουσιαστικά το ματς άφησε μια γλυκιά γεύση και στους δύο, αλλά το ζητούμενο είναι πως θα την αξιολογήσουν οι δύο μονομάχοι εν όψει της συνέχεια.

Το καθάρισε ο Αλεξίεφ
Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ με τη δύναμη της έδρας ξεκίνησε πολύ καλύτερα και είχε σταθερά το προβάδισμα (3-0, 6-3) φτάνοντας στο 9-5 με άσο του Βαλκίερς, αλλά με την πρώτη κακή υποδοχή του Γκιόν (στα σερβίς του Πετρέα) ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-8 και ισοφάρισε 13-13 με όβερ χτύπημα του Αλεξίεφ.
Στην επόμενη περιστροφή που πήγε ο Πετρέας στο σερβίς το 16-14 έγινε 16-18, με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια να χάνει τρία σερβίς στην προσπάθεια του να μειώσει και το σετ να πηγαίνει στον Ολυμπιακό που είχε τον Αλεξίφ με 6/7 επιθέσεις. Κυρίως όμως οι ερυθρόλευκοι, σε ένα σετ που μέχρι το 17-18 ήταν ανοικτό, είχαν 100% αποτελεσματικότητα στην κακή υποδοχή (5/5) και 62% (5/8) αποτελεσματικότητα στην κόντρα (επίθεση μετά από άμυνα), ενώ τα αντίστοιχα νούμερα του ΠΑΟΚ ήταν 20% στην κακή υποδοχή (1/5) στην κακή υποδοχή και 0% (μηδέν) στην κόντρα (0/3).
Η απάντηση του ΠΑΟΚ
Στο β’ σετ, παρόλο που ο Γκόμεζ είχε 1/7 (από 0/5 στο πρώτο σετ), ο ΠΑΟΚ μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ λειτούργησε καλύτερα, με τον Γκιόν να μπαίνει στο ρυθμό του αγώνα και να βοηθά επιθετικά (5/8) και τον Τακουρίδη να αλλάζει το μομέντουμ με τα φλοτ σέρβις του μετατρέποντας το 9-11 σε 14-11! Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 19-15, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στον πόντο (21-20) όμως το μπλοκ του Πελεκούδα στον Οϊβάνεν έφερε ξανά τον δικέφαλο στο +3 για να γίνει το 1-1.
Αλλαγή δεδομένων
Το τρίτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 2-8 κι απλά ο ΠΑΟΚ κάποια στιγμή μείωσε σε 7-10, αλλά γρήγορα η διαφορά έφυγε και πάλι (9-16) και το 1-2 έγινε πολύ εύκολα…
Το ίδιο εύκολα φαινόταν ότι θα ερχόταν και το τελικό 1-3, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 4-8 και 5-11, όμως η χαλάρωση (ίσως και η κούραση από το Ευρωπαϊκό ματς) των ερυθρόλευκων κι ο εγωισμός των ασπρόμαυρων το ξανάκανε ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 10-12 και να επιστρέφει μετά το 13-17 μειώνοντας σε 19-21, ωστόσο το ματς κρίθηκε στο 20-22 όταν σε μια εύκολη φάση ο Γκόμεζ έκανε φιλέ κι ο Ολυμπιακός έφτασε χωρίς άλλα απρόοπτα στη νίκη.
Τα σετ: 21-25, 25-20, 14-25, 21-25
ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 4 (4/20 επ.), Τακουρίδης 8 (7/10 επ., 1 άσο), Πελεκούδας 11 (10/11 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/2 επ., 2 άσοι), Σαφράνοβιτς 15 (13/32 επ., 2 άσοι, 64% υπ.- 52% άριστες), Γκιόν 11 (9/16 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ. – 31% άριστες), Παπαδημητρίου –λ (70% υπ. -48% άριστες), Κωνσταντινίδης-λ, Παντακίδης 1 (1 άσο), Τερζής 1 (1/1 επ.), Σακόγλου, Σωτηρίου 1 (1/2 επ.)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 15 (15/30 επ.), Πετρέας 8 (4/8 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μπέμε 8 (8/9 επ.), Ντρίζγκα 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (13/21 επ., 3 μπλοκ, 38% υπ. -38% άριστες), Ραουβέρντινκ 14 (11/24 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 66% υπ. – 53% άριστες), Στεφάνου –λ (68% υπ. -47% άριστες) / Δαρίδης -λ, Χριστοφιδέλης, Ανδρεάδης.