Έσωσε τη… φήμη του ο Μίλακ

Ο Κρίστοφ Μίλακ μπορεί να έχασε στα 200μ πεταλούδας, στο οποίο είναι και κάτοχος παγκοσμίου ρεκόρ, από τον Τόμας Κεντερέσι  αλλά κυριάρχησε στα 100μ στον σημερινό πρωινό τελικό.

της Σωτηρίας Στασινού

Στο χθεσινό προκριματικό των 100μ πεταλούδα, ο 20χρονος τερμάτισε σε 52.50 πίσω από τον Σεμπάστιαν Σάμπο ο οποίος κολύμπησε σε 51.85.

Οι συγκεκριμένοι αγώνες ακολουθούν το πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο 2021 με τους προκριματικούς να διεξάγονται το απόγευμα και τους τελικούς το επόμενο πρωί. Έτσι πριν λίγη ώρα στο κολυμβητήριο Κάποσβαρ, στον τελικό των 100μ  ο Μίλακ επικράτησε κολυμπώντας ένα δευτερόλεπτο γρηγορότερα σε 51.07. Ο Σάμπο από την άλλη ολοκλήρωσε στη δεύτερη θέση με πιο αργή κούρσα από τα προκριματικά με χρόνο 51.95.

Ο Μίλακ είναι σημαντικό να αναφερθεί ότι ήταν από τους αθλητές που επηρεάστηκαν ιδιαίτερα από την πανδημία, όχι μόνο επειδή αρρώστησε από κορονοϊό χάνοντας με αυτό το τρόπο την ISL στην οποία ήταν καλεσμένος από την Άιρον, αλλά και επειδή είχε να αντιμετωπίσει την δική του άσχημη ψυχική υγεία λόγω της κατάστασης.