ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Έσπασε ρεκόρ 8ετίας

Ένα νέο παγκόσμιο ρεκόρ σημείωσε η Ολένα Μπούριακ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας εσωτερικού χώρου στην Πολωνία. Η Ουκρανή κατέρριψε το ρεκόρ 8ετίας που είχε η Γαλλίδα Σοφί Μπαλμαρί.

του Άκη Ιωακείμογλου

Το ρεκόρ της Γαλλίας Σοφί Μπαλμαρί στα 2.000μ. είχε στοιχειώσει από το 2006. Η Ολένα Μπούριακ κατάφερε να το καταρρίψει κάνοντας χρόνο 6:25.00 στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας εσωτερικού χώρου, που γίνεται στην Πολωνία. Η επίδοση της Ουκρανής ήταν ταχύτερη για περισσότερο από τρία δευτερόλεπτα. Η Μπούριακ ξεκίνησε τα πρώτα 500μ. με 32 δευτερόλεπτα/μέτρο, στα επόμενα δύο 500άρια έπεσε στα 32 και τα 31 δευτερόλεπτα/μέτρο, ενώ στα τελευταία 500μ. όπου η κούραση ήταν και μεγαλύτερη η επίδοσή της ήταν 34 δευτερόλεπτα/μέτρο. Ο χρόνος αυτός την έφερε στην πρώτη θέση με 17 δευτερόλεπτα διαφορά από τη δεύτερη Άννα Βιερτσμπόβσκα από την Πολωνία. Η Μπούριακ είναι μέλος την εθνική ομάδας κωπηλασίας της Ουκρανίας και πήρε μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου στο διπλό σκιφ. Το 2014 στην ίδια κατηγορία ήταν 10η στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.