ΕΣΠΟ 2023 – ευρωπαϊκό Κ23: Αναλυτικά αποτελέσματα και ρεπορτάζ, 1η μέρα (πρωί)

To 13o ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στην κατηγορία Κ23 ξεκίνησε και επίσημα σήμερα στο στάδιο Λεπαβάρα του Έσπο στη Φινλανδία. Το Sportsfeed μεταφέρει αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα και το ρεπορτάζ από τους αγώνες.

100μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – Ταχύτερη όλων η Εμμανουηλίδου

Κανένα πρόβλημα για την Πολυνίκη Εμμανουηλίδου που πήρε την απευθείας πρόκριση τρέχοντας (στις 10:30 το πρωί) σε 11.32 (+0,6). Η 20χρονη αθλήτρια κέρδισε την 3η προκριματική σειρά και θα αγωνιστεί στους απογευματινούς ημιτελικούς (17:05). Η 20χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια, πήρε την πρόκριση στις 16 των ημιτελικών με την καλύτερη επίδοση.

Οι λίστες εκκίνησης των ημιτελικών

800μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – Με την καλύτερη επίδοση στον τελικό η Δεσπολλάρη

Η Γεωργία Δεσπολλάρη για άλλη μια φορά έδειξε πως το μεγάλο της όπλο είναι το φίνις. Αυτή τη φορά δε χρειάστηκε να βγει στην εξωτερική και να τρέξει περισσότερα μέτρα, για να περάσει τις αντίπαλες της. Ακολούθησε σωστή τακτική διατηρώντας τη θέση της στην εσωτερική και έκανε την αλλαγή στην τελική ευθεία όπου μπήκε 5η και τερμάτισε τελικά στην 1η θέση σε 2:04:53 για να πάρει την πρόκριση στον τελικό με την καλύτερη επίδοση όλων.

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – Στον τελικό η Ρέτσα

Το 4.10μ αποδείχθηκε αρκετό για την Αναστασία Ρέτσα η οποία έκλεισε θέση στον τελικό του επί κοντώ των γυναικών με τη 12η θέση! Το όριο πρόκρισης ήταν 4.30μ, έντεκα αθλήτριες πήραν την πρόκριση με 4.20μ και η μοναδική που πέρασε με το 4.10μ ήταν η Ρέτσα η οποία τα κατάφερε έχοντας καθαρές προσπάθειες στο 3.85μ, τα 4.00μ και τα 4.10μ, κερδίζοντας έτσι στις ισοπαλίες όλες τις υπόλοιπες (τέσσερις) που πέρασαν το 4.10μ.

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – 17η η Ανδρεάδη

Στην 17η θέση ολοκλήρωσε τον προκριματικό της σφαιροβολία της Μαρία Ανδρεάδη ρίχνοντας κατά σειρά στις τρεις βολές της 13.57 – 14.15 – 13.67. Η Ελληνίδα αθλήτρια που πήγε στο Έσπο με 15.00μ ολοκλήρωσε τον αγώνα στην 17η θέση. Ο τελικός έκλεισε στο 14.36μ με το όριο της απευθείας πρόκρισης να είναι 15.50μ.

ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – 15η η ΚΟΣΜΙΔΟΥ

Στη 15η θέση ολοκλήρωσε τον προκριματικό η Σταυρούλα Κοσμίδου που έμεινε εκτός τελικού ρίχοντας 61.11μ καθώς έμεινε μακριά από το φετινο της ρεκόρ (66.16μ).
Μόλις τέσσερις σφυροβόλοι έπιασαν το όριο (66.00μ) για την απευθείας πρόκριση στον τελικό. Από το πρώτο γκρουπ η Σίλια Κόσονεν (Φινλανδία) με 71.33μ και η Σάρλοτ Πέιντ (Βρετανία) με 66.92μ ενώ στο δεύτερο γκρουπ η Νίκολα Τούτχιλ (Ιρλανδία) έριξε 66.23μ με την Αϊλίν Κουν (Γερμανία) με 66.10μ. Η 12αδα του τελικού έκλεισε στο 62.75μ της Γερμανίδας Έστερ Ιμαριάγκμπε. Επίδοση που ήταν στα μέτρα της Κοσμίδου.

100μ ΕΜΠΟΔΙΑ ΕΠΤΑΘΛΟΥ – ΝΤΡΑΓΚΟΜΙΡΟΒΑ

Η πρώτη ελληνική συμμετοχή της ημέρας ήταν η Αναστασία Ντραγκομίροβα στα 100μ εμπόδια όπου ολοκλήρωσε σε 14.99 (-1,3) για να πάρει τους πρώτους 843 βαθμούς στο αγώνισμα του επτάθλου. Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαρίωβ, δεδομένων των συνθηκών (κόντρα άνεμος) έτρεξε κοντά στο ατομικό της ρεκόρ (14.63).
Οι Φινλανδοί έκαναν το 1-2 στα 100μ εμπόδια με την Βίλμα Ιταλίνα να τρέχει σε 13.39 και τη Σάγκα Βάνινεν που είναι και το μεγάλο φαβορί, σε 13.50.
Με τους 843 βαθμούς η Ντραγκομίροβα βρίσκεται στην 22η θέση μετά την ολοκλήρωση του πρώτου αγωνίσματος του επτάθλου.

ΥΨΟΣ ΕΠΤΑΘΛΟΥ – ΝΤΡΑΓΚΟΜΙΡΟΒΑ

Στο 1.68μ ολοκλήρωσε το αγώνισμα η Αναστασία Ντραγκομίροβα που πρόσθεσε 830 βαθμούς στο ενεργητικό της για να φτάσει στο σύνολο μετά τα 100μ εμπόδια και το ύψος, στους 1673. Να σημειωθεί ότι στο ύψος το ατομικό της ρεκόρ είναι 1.77μ ενώ πήγε στο Έσπο έχοντας φετινό ρεκόρ 1.73μ.
Η Ντραγκομίροβα αυτή τη στιγμή ειναι στην 21η θέση με την Ολλανδέζα Σόφι Ντόκτερ να προηγείται έχοντας 2078 βαθμούς, τη Σάγκα Βάνινεν (Φινλανδία) να ακολουθεί με 1991 και την Κέιτλιν Αντέλ (Ελβετία) να έχει 1920 βαθμούς.

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ – Στον τελικό ο Μπουζάκης, εκτός ο Παυλίδης

Με το όριο πρόκρισης στον τελικό της δισκοβολίας των ανδρών να είναι στα 58.50μ, μόλις τέσσερις δισκοβόλοι πήραν την απευθείας πρόκριση, με πρώτο και καλύτερο τον πρωταθλητή Ευρώπης και δευτεραθλητή κόσμου, Μίκολας Αλέκνα (Λιθουανία) που έριξε 61.42μ.
Ο Κωνσταντίνος Μπουζάκης ολοκλήρωσε το πρώτο γκρουπ ρίχνοντας 53.44μ που αποδείχθηκε τελικά αρκετό για να του δώσει την πρόκριση στον τελικό έστω και με την 11η θέση. Οι τρεις βολές του στον προκριματικό ήταν 51.24 – Χ – 53.44.
Σε αντίθεση με τον Μπουζάκη, δεν τα κατάφερε ο Δημήτρης Παυλίδης που έμεινε εκτός για εννέα εκατοστά. Ο τελικός έκλεισε 53.14μ (Μαρκ Αλεξάντρ Ντελίν) και ο κάτοχος του πανελλήνιο ρεκόρ έριξε 53.05μ (51.83 – 52.81 – 53.05) η σειρά των βολών του. Στη γενική κατάταξη ο Παυλίδης ολοκλήρωσε στη 13η θέση και έμεινε εκτός τελικού.