ΕΣΠΟ 2023 – ευρωπαϊκό Κ23: Αποτελέσματα – ρεπορτάζ (3η μέρα, απόγευμα)

Τρίτη μέρα και απογευματινό πρόγραμμα στο Έσπο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 με 12 τελικούς και οκτώ ελληνικές συμμετοχές. Το Sportsfeed θα μεταφέρει live όλα τα αποτελέσματα και το ρεπορτάζ των αγώνων.

200μ ΑΝΔΡΩΝ (ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ) – Στα ημιτελικά ο Καριοφύλλης

Ο Γιάννης Καριοφύλλης κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά των 200μ του ευρωπαϊκού Κ23 στο Έσπο, έχοντας τρομερό φίνις που κατέληξε σε ατομικό ρεκόρ.
Ο Καριοφύλλης είχε τη χειρότερη αντίδραση στην εκκίνηση από όλους, έτρεξε στη 2η διαδρομή και μπήκε στην τελική ευθεία έχοντας μείνει εκτός πρόκρισης. Κατάφερε όμως στα τελευταία 40 μέτρα να τους περάσει σχεδόν όλους και να χάσει την πρώτη θέση στο φώτο φίνις από τον Ελβετό Τίμοτε Μουμενχάλερ που τερμάτισε σε 20.84 (.832) ενώ ο Έλληνας σπρίντερ έκανε 20.84 (.835). Με το 20.84 (+0,1) ο Καριοφύλλης βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ (είχε 20.92) και πήρε την απευθείας πρόκριση για τον αυριανό ημιτελικό (11:45) έχοντας συνολικά την 5η καλύτερη επίδοση.
Ο Βασίλης Μυριανθόπουλος ήταν 5ος στη δεύτερη σειρά με 21.21 (+0,1) και συνολικά 17ος μένοντας εκτός, ενώ ο Γιάννης Γρανιτσιώτης τερματισε σε 21.47 (+2,3) για να καταταγεί 29ος.
Τα ημιτελικά των 200μ ανδρών έκλεισαν με επίδοση στο 21.13.

200μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ) – Άνετα η Εμμανουηλίδου

Κανένα πρόβλημα για την Πολυνίκη Εμμανουηλίδου που έτρεξε στην πρώτη προκριματική σειρά και προκρίθηκε με την τρίτη θέση κάνοντας 23.37 (+2,4) στα ημιτελικά που θα διεξαχθούν αύριο το πρωί (μετά τις 11:30). Συνολικά σημείωσε την 7η επίδοση των προκριματικών.

10.000μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Εξαιρετική εμφάνιση από Κάσσου και Λαβασσά

Εξαιρετική εμφάνιση από το ελληνικό δίδυμο στα 10.000μ με τη Μαρία Κάσσου να φτάνει πολύ κοντά στην κάτακτηση του χάλκινο μεταλλίου στο ευρωπαϊκό Κ23 του Έσπο στη Φινλανδία. Η Κάσσου πήρε την απόφαση από νωρίς να ακολουθήσει την Άλις Γκούνταλ (Βρετανία) και την Σάρα Νεστόλα (Ιταλία) που έκαναν την αλλαγή μετά τα 3.600μ. Μέχρι και τα 6000μ η αθλήτρια του Σταύρου Καρρέ έμεινε μαζί τους αλλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στον ίδιο ρυθμό.
Συνέχισε να τρέχει μόνη και μέχρι και 300 μέτρα πριν από τον τερματισμό είχε στα χέρια της το χάλκινο μετάλλιο. Ωστόσο η Ιταλίδα Ορόρα Μπάντο είχε περισσότερες δυνάμεις και κατάφερε να πάρει το χάλκινο από την Κάσσου που όμως έκανε τρομερή εμφάνιση τερματίζοντας σε 34:20.52.
Λίγο πιο πίσω, η Δάφνη Λαβασσά έδωσε και αυτή μεγάλη μάχη για να μπει στα μετάλλια, ολοκληρώνοντας τελικά στην 6η θέση με 34:36.71.
Η Γκούνταλ πήρε το χρυσό με 33:16.45, η Σάρα Νεστόλα ήταν δεύτερη με 33:17.51 και η Μπάντο τρίτη με 34:12.75

4Χ100μ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Ξανά πανελλήνιο ρεκόρ και 4η η Ελλάδα

Άλλη μια εξαιρετική κούρσα από την ομάδα 4Χ100μ των ανδρών με τρομερές αλλαγές και νέο πανελλήνιο ρεκόρ, για να καταλάβει την 4η θέση, αγγίζοντας το χάλκινο μετάλλιο! Η ελληνική τετράδα ολοκλήρωσε σε 39.09 διαλύοντας το πανελλήνιο ρεκόρ Κ23 που έκαναν το πρωί στον προκριματικό με 39.31.
Ο Βασίλης Μυριανθόπουλος έτρεξε το πρώτο κομμάτι σε 10.81 για να δώσει τρίτος στον Γιάννη Καριοφύλλη που έτρεξε σε 9.25 για να δώσει και αυτός τρίτος στον Γιάννη Γρανιτσιώτη. Ο τελευταίος έκανε τρομερό 100αρι πάνω στο βιράζ με 9.56 και έδωσε πρώτος στον Νίκο Παναγιωτόπουλο που έτρεξε σε 9.47 αλλά δεν κατάφερε να κρατηθεί μέσα στα μετάλλια.
Η Πολωνία κατάκτησε το χάλκινο με 39.06, πίσω από την Ιταλία (που κέρδισε και αυτή τη σκυτάλη) που έκανε 38.92 και την Γαλλία με σχεδόν τον ίδιο χρόνο (38.92).
Να σημειωθεί ότι η τετράδα των Κ23 της Ελλάδας, ήταν ταχύτερη από την 4Χ100μ των ανδρών που είχε τρέξει πέρσι στο ευρωπαϊκό του Μονάχου και είχε τερματίσει σε 39.11.

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – 15ος ο Οικονόμου

Ο Αννίβας Οικονόμου ολοκλήρωσε τις τρεις βολές δίχως να βρεθεί στην οκτάδα που θα συνεχίσει τις βολές. Με καλύτερη βολή στα 15.66μ κατετάγει στην 15η θέση.

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Στο 4.00μ έμεινε η Ρέτσα

Καλά ξεκίνησε τον τελικό η Αναστασια Ρέτσα που πέρασε με την πρώτη τα 4.00μ. Δε συνέχισε το ίδιο καλά ωστόσο καθώς είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στο 4.15μ και ολοκλήρωσε τον τελικό στο 4.00μ. Μια επίδοση που τη φέρνει στη 10η θέση.
Νικήτρια με 4.50μ αναδείχθηκε η Γαλλίδα Μαρί Ζουλί Μπονίν.

4Χ100μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Νίκη με ρεκόρ για τη Βρετανία

Ένα ρεκόρ αγώνων και τρία εθνικά ρεκόρ σημειώθηκαν στον τελικό 4Χ100μ των γυναικών με τη Βρετανία να κερδίζει κάνοντας 43.04. Επίδοση που καταρρίπτει το ρεκόρ αγώνων που είχε η Γερμανία από το 2021 στο Ταλίν με 43.05. Πίσω από τις Βρετανίδες τερμάτισε η Γαλλία με 43.39 και στην τρίτη θέση η Ελβετία με 43.59 που είναι εθνικό ρεκόρ. Βέλγιο (43.66) και Σλοβακία (45.06) έκαναν επίσης εθνικά ρεκόρ.

3000μ ΣΤΙΠΛ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Ρεκόρ η Γκερτ

Η Γερμανίδα Ολίβια Γκέρτ κατέβηκε το 9:27.00 ολοκληρώνοντας τον τελικό σε 9:26.98 για να πάρει το ρεκόρ αγώνων από την Άνα Έμιλι Μέλερ (Νορβηγία) που το 2019 είχε τρέξει σε 9:27.31.

1500μ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Χρυσός ο Νίλεσεν

Ο Ολλανδός Στεφάν Νίλεσεν μπήκε μπροστά στα 900μ και οδήγησε τον τελικό των 1500μ μέχρι τέλους κερδίζοντας με 3:43.35. Πολύ κοντά ο Μοχάμεντ Ατάουι (Ισπανία) με 3:43.63 και ο Σάμουελ Πίλστρομ (Σουηδία) με 3:43.73.

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Ο Φέλφνερ έκανε την έκπληξη

Έναν ασυνήθιστο για Ουκρανία τίτλο κέρδισε Αρτούρ Φελφνέρ που ήταν ο μοναδικός αθλητής που έστειλε το ακόντιο του πάνω από τα 80μ για να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο με 83.04μ.

110μ ΕΜΠΟΔΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Ανίκητος ο Ζόγια

Ο Σάσα Ζόγια (Γαλλία) δέχθηκε κρίτρινη κάρτα για αντιαθλητική συμπεριφορά, πιέστηκε από τον Ιταλό Λορένζε Σιμονέλι αλλά και πάλι ήταν ο νικητής στον τελικό των 110μ εμποδίων με 13.31 (+0,5) έναντι 13.36 του Ιταλού.

100μ ΕΜΠΟΔΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Απλησίαστη η Καμπούτζι

Η Ντιτάζ Καμπούτζι είναι από τις κορυφαίες εμποδίστριες της Ευρώπης και το επιβεβαίωσε και στο πρωτάθλημα Κ23 σημειώνοντας ρεκόρ αγώνων με 12.68 (0,0) για να κερδίσει εύκολα το χρυσό αφήνοντας δεύτερη την Έλενα Καράρο (Ιταλία) με 12.97, όσο έκανε και η Ουγγαρέζα Άνα Τοτ αλλά το φώτο φίνις την έβγαλε τρίτη.

ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Γαλλική υπόθεση

Σημεία των καιρών στο τριπλούν των ανδρών που παραμένει σε χαμηλά επίπεδα στην Ευρώπη και έτσι το 16.40μ (+0,9) ήτν αρκετό για τον Γάλλο Σιμόν Γκορ προκειμένου να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο. Λίγο πάνω από τα 16 μέτρα (16.16μ) πήδηξε ο Τούρκος Μπατουχάν Τσακίρ για να ανέβει στο βάθρο… Με 16.24μ (-0,4) πήδηξε ο Σουηδός Γκάμπριελ Βάλμαρκ για να στεφθεί δευτεραθλητής Ευρώπης.

ΥΨΟΣ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Πρώτο χρυσό για την Τουρκία

Ο Αλί Ερέν Ουνλού πέρασε με τη 2η τα 2.22μ και χάρισε στην Τουρκία το πρώτο χρυσό μετάλλιο στη διοργάνψση.