ΕΣΠΟ 2023 – ευρωπαϊκό Κ23: Αποτελέσματα και ρεπορτάζ (3η μέρα, πρωί)

Με δύο πανελλήνια ρεκόρ στις σκυταλοδρομίες έκλεισε το πρωινό πρόγραμμα της τρίτης μέρας των αγώνων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ23 στο Έσπο της Φινλανδίας.

4Χ400μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – Πανελλήνιο ρεκόρ 29 ετών!

Πολύ καλή εμφάνιση από την ελληνική τετράδα των γυναικών στα προκριματικά των 4Χ400μ καθώς κατέρριψαν το πανελλήνιο ρεκόρ Κ23 που άντεχε από το 1994! Η τετράδα των Ελιμπιόνα Ζενέγια (56.30), Βασιλική Μητσιούλη (55.47), Λάουρα Ζενέγια (54.84) και Γεωργία Δεσπολλάρη (54.00) ολοκλήρωσαν σε 3:40.62 για να… διαλύσουν το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας Κ23 που άντεχε από το 1994! Τότε η τετράδα των Παμπόρη, Παχατουρίδου, Τσουράκη και Γαλίτη είχε τρέξει στο ευρωπαϊκό νέων που είχε γίνει τότε στο Λίλαχαμερ σε 3:44.08.
Με το 3:40.62, η τετράδα των αδελφών Ζενέγια, Μητσιούλη και Δεσπολλάρη κατέλαβαν την 11η θέση. Ο τελικός έκλεισε στο 3:36.66 της Νορβηγίας.

ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – 5ο ο Πολυχρονίου, 12ος ο Ντουσάκης

Στην 5η θέση ολοκλήρωσε τον τελικό της σφυροβολίας ο Νίκος Πολυχρονίαυ έχοντας καλύτερη βολή στα 71.50μ και τα μετάλλια να κλείνουν στο 73.70μ. Στη 12η θέση ολοκλήρωσε τον τελικό της σφυροβολίας ο Ορέστης Ντουσάκης ολοκληρώνοντας τις τρεις βολές του (68.09 – 68.38 – Χ).
Νικητής με 77.21μ αναδείχθηκε ο Μικάιλο Κόκαν (Ουκρανία) που έχει σαρώσει τις ηλιακιακές κατηγορίες. Το βάθρο συμπλήρωσαν οι Γερμανοί Μέρλιν Χούμελ (75.61μ) και Σόρεν Κλόσε (73.70μ).

ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – Εκτός τελικού η Ράπτη

Με άκυρο άλμα ξεκίνησε τον προκριματικό του μήκους η Σωτηρία Ράπτη, στη δεύτερη προσπάθεια της πήδηξε 5.90μ (-0,1) και ολοκλήρωσε με άκυρο. Με το 5.90μ κατετάγει 30ή με τον τελικό να κλείνει στο 6.27μ.

4Χ100μ ΑΝΔΡΩΝ – Πανελλήνιο ρεκόρ και τελικός για την Ελλάδα!

Με τρομερές αλλαγές, η ελληνική τετράδα των ανδρών στα 4Χ100μ κέρδισε την πρώτη σειρά των προκριματικών με 39.31, έκανε πανελλήνιο ρεκόρ Κ23 και πήρε την απευθείας πρόκριση για τον τελικό! Βασίλης Μυριανθόπουλος, Γιάννης Καριοφύλλης, Γιάννης Γρανιτσιώτης και Νίκος Παναγιωτόπουλος, τρέχοντας από την 7η διαδρομή πήραν μια καθαρή νίκη και στις 16:50 θα αγωνιστούν στον τελικό!

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – 11ος ο Μπουζάκης

Αρχή με 54.33μ έκανε ο Κωνσταντίνος Μπουζάκης στον τελικό της δισκοβολίας των ανδρών, στη δεύτερη βολή του έριξε 53.68μ και η τρίτη του προσπάθεια ήταν άκυρη. Με το 54.33μ ο Έλληνας δισκοβόλος ολοκλήρωσε τον τελικό στην 11η θέση καθώς τις βολές τους συνεχίζουν μόνο όσοι είναι στην πρώτη οκτάδα.
Το χρυσό μετάλλιο πήγε όπως αναμενόταν στον Μίκολας Αλέκνα που έκανε και ρεκόρ αγώνων (67.48μ ο Κρίστιαν Τσεχ το 2021) με βολή στα 68.34μ. Στη δεύτερη θέση ο Μάριους Κάργκες (Γερμανία) με 62.56μ και στην τρίτη ο Γιασιέλ Σοτέρο (Ισπανία) με 61.69μ.

3.000μ ΣΤΙΠΛ ΑΝΔΡΩΝ – Μακριά από το ρεκόρ του ο Κολιός

Μακριά από το ρεκόρ του έμεινε ο Νέστορας Κολιός τρέχοντας στη 2η προκριματική σειρά των 3.000μ στιπλ. Ολοκλήρωσε την κούρσα σε 9.12.01 έχοντας φετινό ρεκόρ (και ατομικό) 8:51.13. Με το 9:12.01 ο Κολιός κατέλαβε την 27 θέση με τον τελικό να κλείνει στο 8:52.26.

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ – 22ος ο Σάντας

Εκτός τελικού στο επί κοντώ των ανδρών έμεινε ο Αντώνης Σάντας ο οποίος πέρασε το 4.90μ και απέτυχε τρεις φορές στο 5.05μ. Με αυτήν την επίδοση ολοκλήρωσε το αγώνισμα στην 22η θέση. Ο τελικός έκλεισε στο 5.20μ με τον Σάντα να έχει ατομικό ρεκόρ 5.30μ και φετινό 5.18μ.