ΕΣΠΟ 2023 – ευρωπαϊκό Κ23: Αποτελέσματα, ρεπορτάζ (4η μέρα, πρωί)

Η τελευταία μέρα των αγώνων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 του Έσπο ξεκίνησε εξαιρετικά για την ελληνική αποστολή με δύο προκρίσεις στους τελικούς των 200μ σε άνδρες και γυναίκες.

200μ ΑΝΔΡΩΝ (ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ) – Τελικός για τον Καριοφύλλη!

Ο Γιάννης Καριοφύλλης συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις στο Έσπο και τρέχοντας στη 2η ημιτελική σειρά των 200μ κατάφερε να πάρει την απευθείας πρόκριση για τον τελικό τρέχοντας σε 21.29 (με -3,3) για να τερματίσει τρίτος και να πάρει την πρόκριση με την 6η καλύτερη επίδοση. Ο τελικός διεξάγεται σήμερα στις 17:55.

200μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ) – Άνετα στον τελικό η Εμμανουηλίδου

Τρέχοντας στον «τυφλό» διάδρομο Νο8, η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου έκανε εξαιρετικό 200αρι για να τερματίσει σε 23.61 με τον άνεμο κόντρα 3,6 μέτρα! Η επίδοση της Εμμανουηλίδου ήταν η δεύτερη καλύτερη των ημιτελικών πίσψ από το 23.51 της Γερμανίδας Ταλέα Πρέπενς και αυτό σημαίνει ότι στον τελικό θα βρεθεί στους κεντρικούς διαδρόμους. Ο τελικός διεξάγεται σήμερα στις 17:40.

10.000μ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Εγκατέλ ειψε ο Σταμούλης

Λίγο μετά τα 6.400μ ο Νίκος Σταμούλης εγκατέλειψε τον αγώνα αντιμετωπίζοντας πρόβλημα. Ο Βρετανός Ρόρι Λέοναρντ με 29:08.33 αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης και τους Φρανσέσκο Γκουέρα (Ιταλία) με 29:11.86, Μιγκέλ Μπαϊδάλ (Ισπανία) με 29:14.91 να ακολουθούν σε 2η και 3η θέση αντίστοιχα.

400μ ΕΜΠΟΔΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Η Τουρκία έκανε το 1-2

Ένα πολύ σπάνιο 1-2 έκανε στον τελικό των 400μ εμποδίων των ανδρών η Τουρκία. Το χρυσό πήγεσ τον Ισμαΐλ Νεζίρ που ήταν το μεγάλο φαβορί άλλωστε με 49.19, όμως η έκπληξη ήταν ο συμπατριώτης του Μπερκέ Αξάμ που τον ακολούθησε στη 2η θέση με 49.48. Ο Σουηδός Όσκαρ Έντλουντ προσπάθησε να μπει σφήνα αλλά τελικά με 49.57 έμεινε στην τρίτη θέση.

400μ ΕΜΠΟΔΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Στη Νορβηγία το χρυσό

Τον θηλυκό… Βάρχολμ ετοιμάζουν οι Νορβηγοί με την Αντρέα Ροθ να κερδίζει το χρυσό μετάλλιο στα 400μ εμπόδια των γυναικών σημειώνοντας την κορυφαία επίδοση για φέτος στην Ευρώπη στην κατηγορία Κ23, τρέχντας σε 55.78. Η 21χρονη Νορβηγίδα παρά την πίεση που δέχθηκε από τη Γαλλίδα Λουίζ Μαραβάλ (δεύτερη με 55.83) και την Αυστριακή Λένα Πρέσλερ (τρίτη με 55.94) από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο εμπόδιο ήταν πρώτη.