ΕΣΠΟ 2023 – ευρωπαϊκό Κ23: Με 8η θέση από τη Φιάσκα ξεκίνησε η Εθνική

Με τους τελικούς του βάδην στα 20χλμ τόσο σε γυναίκες όσο και σε άνδρες ξεκίνησε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου της κατηγορίας Κ23 στο Έσπο της Φινλανδίας.

Η πρώτη που εκκίνησε για την ελληνική αποστολή ήταν η Όλγα Φιάσκα που ολοκλήρωσε το 20αρι στην 6η θέση τερματίζοντας σε 1:37:45 που είναι και η κορυφαία φετινής της επίδοση καθώς πήγε στο Έσπο έχοντας 1:38:14 (το ατομικό της είναι 1:36:51).
Νικήτρια στο 20αρι των γυναικών ήταν το φαβορί. Η Γαλλίδα Πολίν Στέι έκανε εθνικό ρεκόρ Κ23 ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε 1:31:17. Την ακολούθησε η Ιταλίδα Αλεξαντρίνα Μιχάι με 1:32:32 και στην τρίτη θέση, η Γαλλία έβαλε και δεύτερη αθλήτρια στο βάθρο με την Καμίλ Μουτάρντ να τερματίζει σε 1:35:40.

Όσον αφορά το 20αρι των ανδρών, ο Άνθιμος Κελεπούρης τερμάτισε στη 17η θέση κάνοντας ατομικό ρεκόρ με 1:31:24 και στη 19η τερμάτισε ο Ανδρέας Παπαστεργίου με 1:36:20.
Ο Πολ Μαγκράθ (Ισπανία) κέρδισε με 1:21:03 και τον ακολούθησαν ο Ιταλός Αντρέα Κόσι με 1:23:02 και ο Φινλανδός Τζέρικ Γιόκινεν με 1:24:41 που είναι και εθνικό ρεκόρ Κ23.