ΕΣΠΟ 2023 – ευρωπαϊκο Κ23: Στην 5η θέση η Εμμανουηλίδου

Στην 5η θέση ολοκλήρωσε τον τελικό των 100μ γυναικών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου μένοντας εκτός βάθρου. Θα έχει πάντω και δεύτερη ευκαιρία στο 100αρι το 2025 στο Μπέργκεν καθώς θα είναι και πάλι στο Κ23.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Η αθλήτρια της Κατερίνας Αλεξοπούλου δεν έκανε καλή εκκίνηση και σε μία κούρσα όπως τα 100μ της στοίχισε. Αγωνιζόμενη από τον 8ο διάδρομο άρχισε να ανεβάζει ταχύτητα στο δεύτερο μισό της κούρσας, αλλά δεν ήταν αρκετό για να πλασαριστεί στην πρώτη τριάδα. Έτσι τερμάτισε με τον 5ο χρόνο χρόνο που καταγράφηκε στα 11.40 (+0,6). Η νικήτρια ήταν η Ενκέτια Σέεντο (Ολλανδία) που τερμάτισε σε 11.22. Στην δεύτερη θέση ακολούθησε η Μπογκλάρκα Τάκατς (Ουγγαρία) με 11.30 και το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Μελίσα Γκούτσμιντ (Ελβετία) με 11.33.
Η Εμμανουηλίδου θα έχει δεύτερη ευκαιρία να ανέβει στο βάθρο, καθώς αύριο ξεκινούν τα προκριματικά των 200μ.