ΕΣΠΟ 2023 – ευρωπαϊκό Κ23: Πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα (2η μέρα, αποτελέσματα)

Η Γεωργία Δεσπολλάρη χάρισε στην Ελλάδα ένα ιστορικό μετάλλιο στα 800μ των γυναικών και ήταν αυτή που ξεχώρισε από ελληνικής πλευράς τη δεύτερη μέρα των αγώνων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 που διεξάγεται στο Έσπο της Φινλανδίας.

Η έντονη βροχόπτωση πήγε πίσω το απογευματινό πρόγραμμα με τους αγώνες να αρχίζουν τελικά στις 19:00. Οι διοργανωτές μετέφεραν τον προκριματικό του επί κοντώ των ανδρών αύριο.

100μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Στην 5η θέση η Εμμανουηλίδου

Στην 5η θέση ολοκλήρωσε τον τελικό των 100μ γυναικών η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου τρέχοντας σε 11.40 (+0,6). Η 20χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν έκανε καλή εκκίνηση, προσπάθησε στο 2ο μισό να μαζέψει τη διαφορά όμως δεν ήταν αρκετό και ολοκλήρωσε την 5η θέση με τη νικήτρια Ενκέτια Σέεντο (Ολλανδία) να τερματίζει σε 11.22 και να κερδίζει το χρυσό μετάλλιο.

400μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Βρετανικό 1-3

Δεδομένο των συνθηκών, τα τέσσερα ατομικά ρεκόρ (το ένα και εθνικό) που έκαναν οι τέσσερις πρώτες είναι εξαιρετικό επίτευγμα. Η Βρετανίδα Γεμί Μέρι Τζον και η Νορβηγίδα Χενριέτε Γιάγκερ έτρεξαν δίπλα, ώμο με ώμο μέχρι το τέλος με την Τζον να κερδίζει με 51.04 και η Γιάγκερ να τα δίνει όλα (κυριολεκτικά) για να ακολουθήσει δεύτερη με 51.06 (εθνικό ρεκόρ). Η Νορβηγίδα κατέρρευσε μετά τον τερματισμό και χρειάστηκε ώρα για να συνέλθει από την υπερπροσπάθεια. Η Κίλι Χόντγκινσον έκανε ακόμα ένα ατομικό ρεκόρ με 51.76 και χάρισε στη Βρετανία το χάλκινο μετάλλιο. Καθόλου άσχημα για 800αρα.

800μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Η Δεσπολλάρη έγραψε ιστορία

Η Γεωργία Δεσπολλάρη έγραψε ιστορία για τον ελληνικό στίβο κερδίζοντας το πρώτο μετάλλιο στα 800μ γυναικών στο ευρωπαϊκο πρωτάθλημα Κ23 του Έσπο στη Φινλανδία. Η επιτυχία είναι μεγάλη για τη (σχεδόν) 20χρονη αθλήτρια του Μιχάλη Αναγνώστου που όμως θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερη αν είχε κάνει καλύτερη διαχείριση στην κούρσα.
Αποφάσισε πρόωρα να μπει μπροστά στα 300μ για να μην κλειστεί στο φινάλε όμως αυτή τη τακιτκή δεν την βοήθησε. Τράβηκε τις υπόλοιπες κάνοντας πέρασμα στα 400μ σε 1:02.20 αλλά αυτό δεν την ωφέλησε καθόλου.
Κλείστηκε στα 600μ αλλά για άλλη μια φορά απέδειξε ότι έχει τρομερό φίνις. Παρά το κλείσιμο, ένα μικρό παραπάτημα και το γεγονός πως αναγκάστηκε να βγει στην εξωτερική, από την 6η θέση βρέθηκε στην 3η για να ολοκληρώσει σε 2:04.14.
Νικήτρια αναδείχθηκε η Ντανιέλα Γκαρσία (Ισπανία) ακολουθώντας πολύ έξυπνη τακτική για να τερματίσει σε 2:02.96 και στην τρίτη θέση η Βέερα Ματίλα (Φινλανδία) με 2:03.14.

ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Χρυσή η Βιθέντε

Η Μαρί Βιθέντε ήταν η μοναδική που κατάφερε να περάσει τα 14 μέτρα και μάλιστα στα τρία από τα πέντε άλματά της που μετρήθηκαν για να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο με 14.21μ (+1,0) που είναι και ισοφάριση της φετινής κορυφαίας επίδοσης στην Ευρώπη, στην κατηγορία των Κ23.

ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Ρεκόρ αγώνων η Κόσονεν

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της ημέρας για τη Φινλανδία (μετά τη Σάγκα Βένινεν) κέρδισε στη σφυροβολία η Σίλια Κόσονεν κάνοντας μάλιστα ρεκόρ αγώνων. Με βολή στα 73.71μ πήρε το χρυσό και το ρεκόρ της διοργάνωσης από την Αλεξάνδρα Ταβαρνιέ (Γαλλία) που είχε 72.98μ από το 2015.

EΠΤΑΘΛΟ – 19η η Ντραγκομίροβα, πρωταθλήτρια η Βάνινεν

Με βολή στα 43.82μ που της έδωσε 741 βαθμούς ολοκλήρωσε τον ακοντισμό η Αναστασία Ντραγκομίροβα και ανέβηκε στη 16η θέση, ένα αγώνισμα πριν από την ολοκλήρωσε του επτάθλου με το 800αρι. Η εκτίμηση είναι πως η Ντραγκομίροβα θα ολοκληρώσει στη 19η θέση, βάσει των επιδόσεων στα 800μ.
Αυτή η εκτίμηση επιβεβαιώθηκε καθώς η Ντραγκομίροβα έτρεξε τα 800μ σε 2:38.24, πήρε 593 βαθμούς και συγκέντρωσε 5293 ολοκληρώνοντας το έπταθλο στη 19η θέση.
Η Σάγκα Βάνινεν (Φινλανδία) έδωσε μεγάλη μάχη μέχρι το τέλος για να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο. Τερμάτισε το 800αρι σε 2:18.67, πήρε 842 βαθμούς και με 6.317 ολοκλήρωσε πρώτη. Η Σόφι Ντόκτερ (Ολλανδία) που έχει καλύτερο 800αρι τερμάτισε σε 2:15.84 όμως δεν ήταν αρκετό. Με 6.256 έμεινε στη 2η θέση και τη Πίπι Λότα Ενόκ (Εσθονία) με 6.002 ήταν τρίτη.

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ

800μ

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

100μ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Ο Αζού ταχύτερος όλων

Κοντά στο χθεσινό ρεκόρ αγώνων έτρεξε και σήμερα ο Τζερεμάια Αζού (Βρετανία) για να κερδίσει τον τελικό των 100μ στους άνδρες με 10.05 (χθες στον ημιτελικό έτρεξε 10.04).

400μ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Πρώτο χρυσό για τη Νορβηγία

Ο Χάβερντ Ίνγκβαλντσεν ήταν το φαβορί στο 400αρι των ανδρών και το επιβεβαίωσε στο Έσπο κερδίζοντας τον τελικό με 45.13. Ο Ελβετός Λίονελ Σπιτζ τον πίεσε έκανε ατομικό ρεκόρ όμως με 45.27 έμεινε δεύτερος. Τρίτος ο Ούγγρος Ατίλα Μόλναρ με 45.36.

110μ ΕΜΠΟΔΙΑ ΑΝΔΡΩΝ – Εξαιρετικός Ρούμτσιος υπό βροχή

Τη δεύτερη καλύτερη κούρσα της ζωής του έκανε στα ψηλά εμπόδια ο Χρήστος Ρούμτσιος τρέχοντας στον πρώτο ημιτελικό για να τερματίσει σε 14.08 (+0,3) σε βρεγμένη πίστα και ψιλόβροχο να συνεχίζει να πέφτει.
Ο Ρούμτσιος ήταν 7ος στην σειρά του και συνολικά 13ος, με την οκτάδα του τελικού να κλείνει στο 13.66 με επίδοση. Ταχύτερος όλων το εκπληκτικός Σάσα Ζόγια που έκανε ρεκόρ αγώνων με 13.22.