Έστειλε το μήνυμα η Βουλιαγμένη

Μήνυμα ενόψει τον τελικών του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης των γυναικών έστειλε η Βουλιαγμένη η οποία έχασε τους βαθμούς της νίκη από τον Ολυμπιακό στο Παπαστράτειο αν και προηγούνταν 10-8 δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου έφυγε από τον Πειραιά με την ισοπαλία (10-10) που δε θα πρέπει να την άφησε ικανοποιημένη αφού έχασε τη νίκη, μόλις 13 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμετρήσης. Μία νίκη που δε θα σήμαινε τίποτα περισσότερο από μία τόνωση του γοήτρου, καθώς ο Ολυμπιακός δε χάνει την πρώτη θέση του πρωταθλήματος, στην Α1 πόλο των γυναικών.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πήρε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με 2-0 στη λήξη της πρώτης περιόδου, διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι το ημίχρονο (5-3). Στη συνέχεια ο ΝΟ Βουλιαγμένης ανέβασε στροφές και προσπάθησε να φανεί πιο απειλητικός. Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου «έτρεξαν» ένα σερί 4-0 από το τέλος της τρίτης έως και τα μέσα της τέταρτης περιόδου, με το οποίο μετέτρεψαν το εις βάρος τους 8-6, σε 10-8 υπέρ τους. Όμως, εκεί η Τζούλια Έμολο με δύο δικά της γκολ, χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα της, ισοφαρίζοντας σε 10-10 με μόλις 0:13 να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης.
Οκτάλεπτα 2-0, 3-3, 3-4, 2-3
Ολυμπιακός (Παυλίδης) Ελευθεριάδου 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Μ. Πλευρίτου 1, Έμολο 3, Β. Πλευρίτου 1, Σμιτ 1.
ΝΟ Βουλιαγμένης (Καμμένου) Τσουκαλά 2, Χυδηριώτη 1, Ο’ Ντόνελ 2, Πρωτοπαπά 2, Ξενάκη 1, Διαμαντοπούλου 2.

Στα υπόλοια παιχνίδια η Γλυφάδα ήταν ισόπαλη με τον Εθνικό 6-6, ο ΝΟ Ρεθύμνου νίκησε 15-8 τον Ηλυσιακό και η ΝΕ Πατρών 13-7 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου.