Εθνική ανδρών: Φιλική ήττα από την Τυνησία

Την ήττα με 3-1 γνώρισε η εθνική ομάδα στο πρώτο από τα τρία φιλικά που έδωσε με την Τυνησία στο ΔΑΚ Γλυφάδας «Μάκης Λιούγκας», στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τα προκριματικά του Ευρωβόλεϊ 2023.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Ντάντε Μπονιφάντε δεν είχε στη διάθεση του τους Γιώργο Τζιουμάκα (λόγω ενοχλήσεων), Ραφαήλ Κουμεντάκη (λόγω προσωπικού προβλήματος) με τον τελευταίο να υπολογίζεται για τον αγώνα της Παρασκευής (όπως και αυτός του Σαββάτου θα ξεκινήσει στις 18:00 και η είσοδος στο ΔΑΚ Γλυφάδας είναι δωρεάν) και ουσιαστικά είδε για πρώτη φορά την ομάδα του με αυτήν την σύνθεση (βασικός πασαδόρος Γαλιώτος, ακραίοι Πρωτοψάλτης, Χάκας) με τα δύο πρώτα σετ να είναι αρκετά ενθαρρυντικά, αλλά σίγουρα να υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 18-18 που έγινε 18-20 για τους Τυνήσιους οι οποίοι διατήρησαν το +2 μέχρι το 22-24. Η Ελλάδα ισοφάρισε με μπλοκ του Μούχλια στον Μπουγκουέρα, αλλά έχασε αμέσως μετά κόντρα μπάλα για να προηγηθεί για να κλείσει το σετ στο 24-26.

Στο δεύτερο η εικόνα της ομάδας μας ήταν βελτιωμένη σε όλους τους τομείς, αλλά ειδικά σε σερβίς και επίθεση, με αποτέλεσμα να πάρει από νωρίς μια διαφορά (10-5) και να την διαχειριστεί με άνεση μέχρι το τέλος.

Στο γ’ σετ η ισορροπία που υπήρχε μέχρι το 11-12 ανατράπηκε με τα σερβίς του Καραμοσλί που έφεραν το σκορ στο 11-16 χωρίς να μπορέσουμε να ανατρέψουμε την κατάσταση.

Ο ίδιος παίκτης και πάλι από τη γραμμή τους σερβίς έδωσε στην Τυνησία το δικαίωμα να ξεφύγει στο δ’ σετ με 6-11, αλλά η ελληνική ομάδα κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά (13-15) και να φτάσει στον πόντο (17-18). Εκεί όμως χάσαμε νέα κόντρα επίθεση για την ισοφάριση και δεχθήκαμε ένα σερί για το 17-23 με τους Τυνήσιους να παίρνουν το σετ με 21-25 και τη νίκη με 3-1.

* Οι δύο ομάδες έπαιξαν κι ένα 5ο σετ στο οποίο η Ελλάδα επικράτησε με 25-18.