Εθνική ανδρών: Ήττα με ανατροπή από την Λευκορωσία

Η Λευκορωσία απάντησε στην ήττα της Παρασκευής και επικράτησε με 3-1 της Εθνικής ομάδας στο δεύτερο φιλικό που έδωσαν στην Αλεξανδρούπολη.

Η ελληνική ομάδα έχοντας βασικό διαγώνιο τον Γιώργο Τζιουμάκα (στην πρώτη του φετινή εμφάνιση) με πάσα τον Στιβαχτή και δίδυμο ακραίων τους Κουμεντάκη, Φράγκο, προηγήθηκε με 2-0 σετ έχοντας εξαιρετική λειτουργία στην επίθεση (61% μέσο όρο στα δύο πρώτα σετ), ωστόσο από το τρίτο σετ η άνοδος των Λευκορώσων καθώς και τα δικά μας λάθη έφεραν το 2-2 για να ακολουθήσει μια φοβερή μάχη στο 5ο σετ που έληξε 28-30 υπέρ των φιλοξενούμενων.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εμφανίστηκε βελτιωμένο στην κόντρα επίθεση (51% έναντι 38% στο 1ο ματς), αλλά είχε χειρότερο ποσοστό στο σερβίς (28 χαμένα για 6 άσους, έναντι 16 χαμένων για 5 άσους την Παρασκευή) ενώ κι οι Λευκορώσοι ήταν πολύ βελτιωμένοι στο μπλοκ (15 έναντι 7) και στην επίθεση μετά από κακή πρώτη μπάλα (59% έναντι 31% στο πρώτο ματς).
Τελευταίο ραντεβού για τις δύο ομάδες την Κυριακή 29/7 στις 20.00.
Τα σετ:25-22, 25-16, 22-25, 22-25, 28-30
ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 1 (μπλοκ), Πετρέας 9 (4/9 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 17 (17/30 επ.), Κουμεντάκης 21 (20/34 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 16% άριστες), Τακουρίδης 6 (2/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φράγκος 17 (15/26 επ., 2 άσσοι, 46% υπ. – 26% άριστες) / Δαρίδης (λ, 71% υπ. – 41% άριστες), Ράπτης 6 (5/11 επ., 1 άσσος), Καπετανίδης 1 (1/3 επ.), Δαλακούρας 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Κασαμπαλής.
ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Μπέκσα): Ραντζιούκ 20 (16/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 29% υπ. – 7% άριστες), Ούντρις 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ), Μπούσελ 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Χαραμούκιν, Μπουράου 10 (7/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουκλίνσκι 15 (8/20 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 66% υπ. – 34% άριστες) / Μπουντζιούκιν (λ, 40% υπ. – 20% άριστες), Ζαμπαρούσκι (λ, 79% υπ. – 63% άριστες), Οντοτσάνκα, Αντάνοβιτς 3 (3/5 επ.), Σματ 10 (8/13 επ., 2 μπλοκ), Πράνκο, Κούρας 1 (1/1 επ.).