Εθνική ανδρών: Πολλές δοκιμές και ήττα στις λεπτομέρειες

Την ήττα με 3-2 γνώρισε η εθνική ομάδα στο τρίτο και τελευταίο φιλικό με την Τυνησία.

Ο Ντάντε Μπονιφάντε είδε την ομάδα του να κάνει ένα τρομερό πρώτο σετ (με τον Γαλιώτο να έχει πλέον ξεκάθαρα καλύτερη επαφή με όλη την ομάδα), αλλά και στα επόμενα η απόδοση μας δεν ήταν άσχημη, απλά δεν ήμασταν τόσο αποτελεσματικοί…

Στο σερβίς ενώ ξεκινήσαμε καλά (3 χαμένα, 4 άσοι στο πρώτο σετ) στη συνέχεια ήταν διαφορετικά (24 χαμένα 3 άσσοι στα άλλα 4 σετ), ενώ σίγουρα είναι ένα μείον το ότι χάσαμε τα τρία σετ που πήγαν στις λεπτομέρειες.

Όλα αυτά όμως κόντρα σε μια πολύ έμπειρη ομάδα (που προετοιμάζεται για το παγκόσμιο πρωτάθλημα) η οποία έκανε ελάχιστες αλλαγές και είναι σε καλύτερο βαθμό ετοιμότητας.

Τρομερό ματς ο Δημήτρης Μούχλιας (ποιυ κουράστηκε από το δ’ σετ και μετά καθώς ήταν ο μόνος που έπαιξε σε όλα τα ματς), εξαιρετικός ο Ανδρεόπουλος και ο Γιώργος Παπαλεξίου.

Το ματς
Στο πρώτο σετ η ελληνική ομάδα με πίεση στο σερβίς το κατέκτησε εύκολα καθώς ξέφυγε γρήγορα με 11-8 και το 15-11 έγινε 20-11 με τους Τυνήσιους να αδυνατούν να βρουν λύσεις.

Στο δεύτερο η εικόνα του αγώνα άλλαξε καθώς κι οι δύο ομάδες έχοντας καλή υποδοχή λειτούργησαν πολύ καλύτερα στην επίθεση με την Τυνησία να ξεφεύγει προς το φινάλε φτάνοντας στο 22-24, αλλά η Ελλάδα ισοφάρισε και έφτασε στο 25-24, αλλά στο 28-28 δύο μπλοκ του Καντί διαμόρφωσαν το τελικό 28-30.

Ο Μπονιφάντε από εκείνο το σημείο άρχισε τις αλλαγές (Χάκας, Ανδρεόπουλος στην υποδοχή) με την ελληνική ομάδα να είναι εξαιρετική μέχρι το 15-10 (τρομερός Μούχλιας). Εκεί όμως κολλήσαμε σε υποδοχή και επίθεση, η Τυνησία μάζεψε τη διαφορά και ισοφάρισε 18-18 για να ακολουθήσει ένα απίθανο θρίλερ που έληξε στο 33-35!

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός στο δ’ σετ άλλαξε λίμπερο (Άρης Χανδρινός αντί Κοκκινάκη), πέρασε και τον Σπύρο Χανδρινό αντί του Χάκα, αλλά και τον Κασαμπαλή και έχοντας εξαιρετική λειτουργία στο μπλοκ έφτασε στο 25-22.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τάι μπρέικ όπου προηγηθήκαμε για πρώτη φορά με 10-9, φτάσαμε σε ματς μπολ το οποίο χάθηκε από το χαμένο σερβίς του Κασαμπαλή για να τελειώσει το ματς με μπλοκ στον Παπαλεξίου.