Έτοιμος για νέα υπέρβαση ο Σεΐτης

Λίγες ώρες απέμειναν μέχρι την πρώτη εκκίνηση των 100μ. στο Κατάρ, με τον Έλληνα πρωταθλητή Μιχάλη Σεΐτη να δηλώνει έτοιμος για να διεκδικήσει μια θέση στον τελικό.

της Ελεονώρας Ρωσιάδου

Έπειτα από την τεράστια επιτυχία του δρομέα και την τέταρτη θέση στον κόσμο στα 400μ. Τ44 (μέσα σε μόλις δύο χρόνια αφότου ξεκίνησε τις προπονήσεις μετά από το ατύχημα) ο Σεΐτης είναι έτοιμος να πραγματοποιήσει μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση μέσα στη Ντόχα. Ο πρωταθλητής του Γιώργου Παναγιωτόπουλου αν και από τους πιο αδικημένους λόγω του κοινού συναγωνισμού με την κατηγορία Τ43 (διπλός ακρωτηριασμός) φαίνεται όχι απλά ασταμάτητος, αλλά έτοιμος να διεκδικήσει την παγκόσμια κορυφή αν αναλογιστούμε τι κατάφερε να πετύχει μόλις στην πρώτη του παγκόσμια εμφάνιση. Ο Σεΐτης μίλησε στο Sportsfeed για τα συναισθήματα και τις ξεχωριστές στιγμές που βιώνει μέσα στο εθνικό στάδιο Σουχεΐμ Μπιν Χαμάντ, αφιερώνοντας την επιτυχία του σε όλους τους Έλληνες. «Τα συναισθήματα μου μετά της κούρσα ήταν ανάμεικτα. Από την μια περίμενα κάτι καλύτερο,από την άλλη πήρα την 4η θέση στο πρώτο μου παγκόσμιο πρωτάθλημα 2 χρόνια και κάτι μετά το ατύχημα μου και αυτό μόνο χαρούμενο μπορεί να με κάνει. Ήταν πολλοί Έλληνες εκεί και με έκαναν να νιώσω σαν να κέρδισα. Ο στόχος μου στα 100μ. είναι αρχικά να περάσω στον τελικό και εκεί θα προσπαθήσω να κάνω το καλύτερο που μπορώ. Θέλω να ευχαριστήσω την οικογένεια μου, τον προπονητή μου τους φίλους μου και τους προσθετικούς μου κυρίους Δημήτρη και Κωνσταντίνο Χρονόπουλο και το χορηγό μου τη Nike. Αφιερώνω την επιτυχία μου σ αυτούς και σε όλους τους Έλληνες».
Να σημειωθεί, ότι το ευρωπαϊκό ρεκόρ στα 400μ. Τ44 παραμένει στην κατοχή του Έλληνα πρωταθλητή, καθώς η επίδοση του Γερμανού Ντέιβντ Μπέρε ήταν μεν καλύτερη, αλλά σε άλλη κατηγορία (Τ43 δύο ακρωτηριασμένων άκρων).