ΧΑΝΤΜΠΟΛ

EURO 2024: Δανία – Γαλλία (ξανά) στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Δανία, θα αντιμετωπίσει στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος χάντμπολ των ανδρών τη χρυσή Ολυμπιονίκη Γαλλία σε μία… τιτανομαχία. πρόβα τζενεράλε ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Η Δανία επιβεβαίωσε ότι είναι η κορυφαία ομάδα του τουρνουά, κερδίζοντας την υπερφιλόδοξη οικοδέσποινα Γερμανία, στον ημιτελικό που έγινε στην Κολονία με σκορ 29-26, και ενώ στο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει με 14-12.
Οι Γερμανοί το πάλεψαν μέχρι και το 39ο λεπτό κρατώντας το σκορ στο 17-17. Κάπου εκεί όμως οι Δανοί έδειξαν την κλάση τους, έφτασαν να προηγηθούν μέχρι και με πέντε γκολ (21-26, 22-27 και 23-28) για να πάρουν τελικά τη νίκη με 29-26 δίχως να ανησυχήσουν στο φινάλε.
Ο δεύτερος ημιτελικός ήταν το απόλυτο ντέρμπι. Εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο η Γαλλία προηγήθηκε με 17-11 και όλοι περίμεναν να κυλήσει με τον ίδιο τρόπο και το 2ο ημίχρονο. Ωστόσο οι Σουηδοί απάντησαν και κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι τη λήξη (σχεδόν) με 27-26. Ωστόσο ο Εοχίμ Πραντί έσωσε τους Γάλλους, ισοφάρισε στη λήξη τον ημιτελικό σε 27-27 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί η Γαλλία με ένα επί μέρους σκορ 3-0, προηγήθηκε 30-27 και κάπου εκεί ο ημιτελικός τελείωσε. Το τελικό 34-30 έστειλε τη Γαλλία στον τελικό, τη Σουηδία στο μικρό τελικό και θα έχουμε νέο πρωταθλητή Ευρώπης, καθώς θυμίζουν κάτοχος του τίτλου μέχρι και την Κυριακή είναι η Σουηδία.
Η Γαλλία έχει κερδίσει τρεις φορές τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης 92006, 2010, 2014) και η Δανία δύο 92008, 2012). Γαλλία και Δανία ήταν αντίπαλες στον τελικό του 2014 με τους Γάλλους να επικρατούν 41-32, όπως επικράτησαν και το 2021 στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο με 25-23, παίρνοντας τη ρεβάνς από τους Δανούς που είχαν νικήσει στον τελικό του Ρίο το 2016 με 28-26.
Οι Δανοί κέρδισαν τους Γάλλους και στον τελικό του παγκόσμιου πρωταθλήματος 2023 με 34-29.