Euro cup: Κυπελλούχος η ομάδα της Σζολνόκ

Τον τίτλο του νικητή κατέλαβε η ομάδα Σζολνόκ στον τελικό της διασυλλογικής διοργάνωσης της Len, Euro Cup, επικρατώντας επί της Ορβόσι στα πέναλντι.

Στον χθεσινό τελικό οι δύο Ουγγρικές ομάδες κράτησαν καλές άμυνες και με το ημίχρονο έληξε σε 5-5 ενώ η τρίτη περίοδος σε 7-7 (2-2 επιμέρους σκορ). Στο τελευταίο οκτάλεπτο η Ορβόσι πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων (4-1) και την νίκη του αγώνα. Ωστόσο, στην προηγούμενη τους αναμέτρηση (24/04) η Σζολνόκ είχε κερδίσει με 14-11 και αθροιστικά, με το χθεσινό σκορ (11-8), οι δύο ομάδες ήρθαν σε ισοπαλία 22-22. Έτσι, όλα κρίθηκαν στα πέναλντι με τον τερματοφύλακα της Σζολνόκ, Βίκτορ Νάγκι, να αποκρούει τις προσπάθειες των Ερντελί, Τσατσόβσκι και Σάλαμον της Ορβόσι. Μετά το 0-3 στα πέναλντι για τη Σζολνόκι, η ομάδα πήρε για πρώτη φορά τον τίτλο της κυπελλούχου Ευρώπης.