European Athletics: Οι υποψήφιοι ανερχόμενοι της χρονιάς

Πλέον είναι γνωστά τα ονόματα που μπορούν να διαδεχθούν τον τίτλο του κορυφαίου ανερχόμενου αθλητή μετά τον Μίκολας Αλέκνα (Λιθουανία) αλλά αναμένουμε να μάθουμε τελικά ποιος από τους 10 υποψηφίους θα πάρει αυτό το βραβείο.

Μικάιλο Μπρουντίν (Ουκρανία) – 18 ετών
Η Ουκρανία έχει βρει τον δισκοβόλο της. Ο Μικάιλο Μπρουντίν ήταν ο πρωταθλητής Ευρώπης στην κατηγορία Κ20 και με το 66.58μ έχει την κορυφαία επίδοση στον κόσμο στην Κ20. Στο ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων είχε κερδίσει το αργυρό μετάλλιο στον αγώνα των Κ23.

Ματία Φουρλάνι (Ιταλία) – 18 ετών
Ο Φουρλάνι είναι ακόμα ένας πρωταθλητής Ευρώπης Κ20 αλλά στο αγώνισμα του μήκους. Φέτος πήδηξε 8.24μ, την κορυφαία επίδοση στον κόσμο στην ηλικιακή κατηγορία Κ20 και παράλληλα με αυτό το άλμα έχει την 4η επίδοση όλων των εποχών (Κ20) στην Ευρώπη.

Αμαντέους Γκράμπερ (Γερμανία) – 18 ετών
Ο 18χρονος Γερμανός ήταν ο μεγάλος νικητής του δεκάθλου στο ευρωπαϊκό Κ20 που φιλοξενήθηκε στην Ιερουσαλήμ και με τους 8209 βαθμούς έχει την κορυφαία επίδοση στον κόσμο (Κ20). Μάλιστα με αυτή την βαθμολογία σκαρφάλωσε στην 3η θέση των κορυφαίων Ευρωπαίων δεκαθλητών (Κ20).

Γιόναθαν Γκραν (Σουηδία) – 18 ετών
Αρκετά χιλιόμετρα έτρεξε στην Ιερουσαλήμ ο Γιόναθαν Γκραν αλλά ανταμείφθηκε με δύο μετάλλια. Κέρδισε το χρυσό στα 3.000μ και το αργυρό στα 5.000μ. Στα 3.000μ κατέγραψε 7:43.38, τον δεύτερο καλύτερο χρόνο που έχει κάνει ποτέ αθλητής από την Ευρώπη στην Κ20.

Γκεόργκι Χέρτζεγκ (Ουγγαρία) – 19 ετών
Ο Γκεόργκι Χέρτζεγκ είχε εντυπωσιακή σεζόν. Κατέρριψε το ευρωπαϊκό ρεκόρ Κ20 στον ακοντισμό και στην συνέχεια επιβεβαίωσε ότι είναι ο καλύτερος, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό Κ20. Το 84.98μ ήταν η μεγαλύτερη βολή της χρονιάς στον κόσμο σε αυτή την κατηγορία και η δεύτερη όλων των εποχών.

Χάβαρντ Ίνγκβαλντσεν (Νορβηγία) – 21 ετών
Η Νορβηγία πλέον εκτός από τον Κάρστεν Βάρχολμ και τον Γιάκομπ Ινγκεμπρίγκτσεν στηρίζεται και στον Χάβαρντ Ίνγκβαλντσεν για διακρίσεις, ο οποίος στο ευρωπαϊκό Κ23 κέρδισε το χρυσό στα 400μ, ήταν πρώτος στο ευρωπαϊκό ομάδων, κατέρριψε το εθνικό ρεκόρ του Βάρχολμ και κατέλαβε την 6η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Νιλς Λάρος (Ολλανδία) – 18 ετών
Νταμπλ έκανε ο Νιλς Λάρος στο ευρωπαϊκό Κ20 της Ιερουσαλήμ επικρατώντας τόσο στα 1.500μ όσο και στα 5.000μ. Στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης τερμάτισε 10ος, ενώ κατέρριψε το ευρωπαϊκό ρεκόρ στο μίλι.

Μπεν Πάτισον (Βρετανία) – 21 ετών
Μία από τις εκπλήξεις του παγκοσμίου πρωταθλήματος ήταν η τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο του Μπεν Πάτισον. Ο Βρετανός, που θα μπορούσε να είχε ολοκληρώσει την καριέρα του λόγω μίας σπάνιας ασθένειας στην καρδιά, τερμάτισε τον αγώνα του μετά τον Μάρκο Άροπ (Καναδάς) και τον Εμάνουελ Γουανιόνι (Κένυα) και ανέβηκε στο Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης.

Μάρκους Ρότ (Νορβηγία) – 21 ετών

Ο δεύτερος δεκαθλητής στην λίστα των υποψηφίων είναι ο Μάρκους Ροτ. Ο 21χρονος κέρδισε στο ευρωπαϊκό Κ23 και στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης ήταν 8ος. Βρίσκεται στην 10η θέση του παγκόσμιου ranking και με το ρεκόρ του, 8609, έχει την 4η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στη Ευρώπη στην κατηγορία Κ23.